facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Головна Новини Статті З Дніпропетровщиною в серці !
З Дніпропетровщиною в серці !

З Дніпропетровщиною в серці !

Резніченко Н.Л., завідуюча відділом

удосконалення методики

бібліотечної роботи з дітьми

                                                                                                   КЗК «Дніпропетровська обласна

                                                                                                     бібліотека для дітей»

Багато областей чудових

В своїй країні знаю я.

Та серед них ти все ж найкраща,

Дніпропетровщино моя!

Скрипник Анастасія

(м.Вільногірськ)

Дніпропетровщина є провідним регіоном нашої держави, а її економічний розвиток значною мірою визначає загальну ситуацію в Україні. Здобутки Дніпропетровської області з багатьох показників кращі в країні, нині тут успішно відроджується її історичне минуле, духовне й культурне життя. Одним із найважливіших напрямків роботи бібліотеки для дітей Дніпропетровської області вважають на сьогодні створення привабливого, соціально значимого і престижного образу бібліотеки в громадській свідомості. Формування єдиного культурно – інформаційного простору регіону, інформаційна підтримка дітей, вирішення першочергових завдань з соціалізації та культурного розвитку юного покоління – такі завдання ставлять перед собою бібліотеки для дітей Дніпропетровщини.

В області працює  80 спеціалізованих бібліотек для дітей, з яких: 1 обласна, 61 міська, 18 районних бібліотек для дітей. Функціонують 2 ЦБС для дітей: в м. Дніпропетровську (22 бібліотеки) та в м. Кривому Розі (20 бібліотек).     За період 2012р. в області обслужено – 252 830 читачів-дітей, що на 3131 користувачів більше ніж у 2011 році.    По даним за 2012рік відвідування   бібліотек для дітей області становить 1 918 725, що на   50 526 відвідувань більше порівняно з 2011 роком. Загальна документовидача становить 5  379 557 примірників, що на 97 301 одиниці   більше ніж у 2011 році. За останні роки відмічені в області позитивні тенденції   збільшення кількості читачів, в основному за рахунок їх збільшення  у великих містах таких як Кривий Ріг та Дніпропетровськ, та з відкриттям у бібліотеках сучасних Інтернет – центрів.

       27 лютого 2012 року Дніпропетровщина відзначила своє  80-річчя.Кожне місто, кожне село і селище відзначали цю знаменну подію. Багато урочистих заходів було проведено і в бібліотеках для дітей області.                 Краєзнавчий місячник, присвячений святкуванню ювілею пройшов в усіх бібліотеках Дніпродзержинської міської централізованої системи. Він включав у себе низку святкових заходів: краєзнавча виставка – бібліогід «Моє Придніпров’я – мій ріднокрай», історичний екскурс «Віхи історії: люди та події», вікторину «Дніпропетровщина: відома і невідома», еколого – краєзнавчу подорож «Безмежний степ, як море рівний…» (природа Дніпропетровщини). Несподіваною для читачів – дітей стала інформація про те, що в нашому степовому краї є не тільки ліс та скелі, а навіть … водоспади. Святкові заходи бібліотекарі проводили за допомогою електронних презентацій «Чим славний наш край» та «Природні заповідники, заказники та пам’ятки природи Дніпропетровщини», які створили самі.   Марганецька міська бібліотека для дітей провела міський літературно – мистецький конкурс «України куточок», присвячений цій даті. У конкурсі брали участь читачі – учні 1-7 класів шкіл міста. Кращими визначалися діти в двох номінаціях: «юні художники» та «юні читці», всі одержали солодкі подарунки.   Павлоградською міською бібліотекою для дітей була проведена інтелектуальна подорож «Якщо любиш рідний край, у мандрівку вирушай!», під час проведення якої діти дізналися багато цікавого і невідомого про свій рідний край.   Арт – урок «Барвінковий рідний край» був проведений центральною міською бібліотекою для дітей м.Дніпропетровська, Жовтоводською міською бібліотекою для дітей   проведено історико – краєзнавчу подорож «Мій рідний край, ти – зірка доленосна на вільнім небі Матінки – Вкраїни» та усний журнал «Рідний край – моя земля, батьківщина це моя».

Модернізація бібліотек та впровадження у їх роботу новітніх технологій є важливим напрямком роботи у рамках регіональної «Програми розвитку культури на 2009 – 2012рр.», що досить успішно реалізувалася в області.

       У 2012 році пройшли конкурсний відбір від програми «Бібліоміст» та отримали комп'ютери з підключенням до мережі Інтернет бібліотеки для дітей міст Павлограда та Новомосковська, Петропавлівська та Юр’ївська районні бібліотеки для дітей. Тепер діти за допомогою комп’ютерних технологій мають можливість спілкуватися зі своїми друзями та ровесниками, здобувати нові знання, розважатися. Для них проводяться уроки з комп’ютерної грамотності та індивідуальні тренінги – заняття для початківців.

         Дніпродзержинська центральна міська бібліотека для дітей увійшла в число переможців 9 раунду Конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами ( програма «Бібліоміст») з проектом «Моя любов – футбол: конкурс буктрейлерів серед підлітків 12-16 років». Він передбачав створення відеосюжетів за книгами про спортсменів – футболістів, тренерів, чемпіонів та призерів чемпіонатів України, Європи з подальшою презентацією в бібліотеках та школах міста. Підлітки отримали можливість ознайомитися з літературою спортивної тематики та скористатися мультимедійними та Інтернет - ресурсами зі спорту. Бібліотека оголосила конкурс буктрейлерів. Зацікавлені молоді користувачі змогли навчитися в бібліотеці їх створювати. В день відкриття Євро-2012 в Україні   в центральній бібліотеці для дітей стартував проект "Моя любов - футбол". На свято завітали справжні шанувальники футболу та книги. Під звуки офіційного гімну України до Євро -2012 розпочалося спортивно - розважальне шоу «Бібліогол». На головне питання читачів "А за якими книгами можна зняти буктрейлер?" відповіла книжково - ілюстративна виставка «Євро - 2012: спортивний забіг до читання». 18 липня 2012 року у бібліотеці відбулося велике спортивно – розважальне свято «Спортивне літо – 2012: від Євро до Олімпіади», на якому було підведено підсумки конкурсу буктрейлерів «Моя любов – футбол».  Читачів бібліотеки об’єднала любов до футболу та книги. Можна сказати, що всі учасники стали чемпіонами, тому що вони, по-перше, прочитали дуже хороші книги, присвячені футболу, а по-друге, навчилися створювати буктрейлери.     Як і годиться у спорті, свято почалося з розминки «Бібліопас», а перегляд буктрейлерів – переможців супроводжувався аплодисментами глядачів. Приємною несподіванкою для переможців стало їх нагородження призами, які вручив віце-президент футбольної федерації м. Дніпродзержинська, директор дитячої спортивної школи «Олімпія» Резніков М. Г. Переможців, які зайняли перше місце, він нагородив книгами про футбол, а всі учасники отримали дипломи, футбольні м’ячі та фотографії гравців збірної Англії. «Родзинкою» свята став виступ футбольного фрістайлера Гусака Іллі. Під запальну музику він показав карколомні трюки з м’ячем. Під час його майстерного виступу, від початку до кінця, звучали аплодисменти захоплених глядачів.

Більшість дитячих бібліотек Дніпропетровської області продовжують  роботу з програмно – цільової діяльності. Актуальність зумовлена розробленою в Україні «Концепцією Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року».

Колектив Нікопольської ЦДБ працює за програмою захисту та підтримки читання «Книга у моєму житті», основна мета якої – повернути книзі та читанню авторитет і привабливість в очах дітей. В КЗК «Міська дитяча бібліотека» (м.Кривий Ріг) всі 20 філіалів працюють за власно розробленими програмами: «Земля в долонях» (б\ф №4), «Кривбас літературний» (б\ф№6), «Обдарована дитина – надія нації» (б\ф №14), «Хай зіркою засвітиться душа» (б\ф «№20)та інші.

Бібліотеки Верхньодніпровського району ведуть роботу за цільовими програмами «Світ навколо тебе»(Дніпрово – Кам’янська сільська бібліотека), «Чомусик» (Боровківська сільська бібліотека), «Покоління приходить, покоління відходить, а земля віковічно стоїть» (Першотравенська сільська бібліотека).

Книгозбірні Софіївщини обрали для себе наступні  програми: Вишнева сільська бібліотека – «Від книги до творчості», основними завданнями якої є – створення сприятливих умов для інтелектуального, духовного, морально – естетичного розвитку обдарованої дитини та допомога дітям реалізувати власні творчі здібності, розкрити потенціал особистості. Андріївська сільська бібліотека - «Читаєш ти, читаю я, читає вся моя сім’я», яка спрямована на відродження традицій сімейного читання, орієнтована на поглиблену роботу із читацькими династіями.

З 2012 року у бібліотеках Cофіївського району почали діяти опікунські ради, як адвокаційна форма допомоги в роботі бібліотек. Їх робота спрямована на визначення стратегічних цілей у розвитку бібліотеки, покращення її іміджу серед громади району. До складу цих рад входять депутати сільських та селищних рад, підприємці та фермери району, організатори дитячого читання, викладачі. Цю роботу лише розпочато, але фахівці бібліотек впевнені, що це вірний шлях у позиціонуванні своїх книгозбірень в районних та сільських громадах.

Вже не один рік в районі працює школа бібліотечної інноватики, на заняттях якої розглядається чимало актуальних питань роботи бібліотек. Однією із останніх   було - «Соціальне партнерство: механізм взаємодії». Бібліотечні працівники району підіймали питання ролі публічних бібліотек як соціально-комунікативних та інформаційних центрів громади, вчились створювати моделі спілкування в ході рольової гри «Бібліотекар і потенційний спонсор», розглядались шляхи підвищення іміджу бібліотек, ділилися досвідом роботи, переглянули відеопрезентацію районної бібліотеки для дітей. Використання в навчанні тренінгів дає можливість формувати і розвивати уміння і навички працівників бібліотек.

Продовжується робота за програмами і на Петриківщині: районна бібліотека для дітей працює за програмами: «Джерельце», «Дитяче читання для серця і розуму» та « Настрій на долоньках», КЗК «Чаплинська сільська бібліотека» пропонує читачам - дітям програму «Сонячний зайчик на книжковій сторінці», яка згуртовує дітей навколо бібліотеки, всі заходи проводяться на свіжому повітрі , в прилеглій парковій зоні. Один із проектів Петриківської районної бібліотеки для дітей був підтриманий Міжнародним фондом «Відродження» у конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно – просвітницької роботи з дітьми та молоддю». Бібліотека одержала 10 000 гривень на поповнення книжкових фондів.

У 2012 році бібліотеки Широківського району розробили загальносистемну цільову комплексну програму підтримки і розвитку дитячого читання на 2012 – 2015 роки «Книгосвіт Дитинства». Метою програми є стимулювання читацької активності дітей та популяризація читання; розвиток у дітей і підлітків позитивного ставлення до читання, книги і зацікавленості у використанні друкованої книги, як джерела інформації, заохочення до систематичного читання, підвищення рівня читацької компетентності, підтримка громадського інтересу до книги та читання. Для того, щоб спрямувати бібліотекарів району на реалізацію програми районна бібліотека для дітей провела семінар «Книга для дитини:креативні підходи у просуванні читання». В рамках програми проводився цикл заходів «Хай Україна вся читає, бо книга нас усіх єднає». Під час літніх канікул в цьому районі був реалізований короткостроковий проект - читацький марафон «Літо з книгою: острови книжкових скарбів», який включав у себе свято дитинства «Ми діти планети Земля», турнір книголюбів «У пошуках чарівного Книгограда», гру – подорож «Почитаємо – пограємо і загадки відгадаємо», інтелектуальну гру «Влітку знання не відпочивають», шоу – вікторину «Свято Всезнайки». Залученню нових читачів, підвищенню престижності читання сприяла реалізація проекту «Бібліотека без меж». Працівники дитячої бібліотеки постійно виходили на дитячі розважальні майданчики районного центру, проводили хвилини вільного читання, поетичні хвилинки, бібліографічні огляди, мандрівки дитячими журналами, бесіди з батьками, розповсюджували серед батьків пам’ятки, бібліографічні закладки, буклети про послуги дитячої бібліотеки. Після таких заходів активізувалося відвідування бібліотеки.

Бібліотечні фахівці і читачі – діти відмічають, що робота за такими програмами внесла свіжий подих у бібліотечне життя та зробила його набагато цікавішим.

В бібліотеках області, як в міських, районних так і в сільських та селищних, працює 345 об’єднань за інтересами читачів - дітей. Найбільш цікавою та змістовною була робота в цьому напрямку в бібліотеках Новомосковського району. В районі діє 7 клубів. Популярністю серед дітей користуються театри книги та ляльки. В районній бібліотеці для дітей читачі виступають не лише в ролі артистів, а й самі придумують казки, цікаві історії, щоб потім показати ці вистави своїм друзям. Знаменівська бібліотека – філіал разом з членами клубу «Читанка Котигорошка» проводять фольклорні години та свята. Екологічний клуб «Надія», який діє при цій же сільській бібліотеці, та агітбригада «Жайвір», члени яких традиційно беруть участь в обласних, районних конкурсах, акціях. В 2012 році екологічний клуб працював за програмою «Збережи мене, людино, я земля твоя єдина!» Успішним був виступ агітбригади «Нам щастя дарують легені Землі, то ж будемо разом їх берегти» на районному огляді, а в конкурсі плаката на цю тему діти отримали І місце в районі. В бібліотеці продовжує роботу студія флористики «Природа – наш найкращий художник», де діти виготовляють поробки, картини з природного матеріалу.

Члени клубу «Джерельце» при Всесвятській сільській бібліотеці дуже полюбляють екологічні години різноманітної тематики: «Ми у відповіді за тих кого приручили» - присвячена тваринам - друзям людини, «Чарівне моє довкілля» та інші.

Робота гуртків та клубів Межівщини якнайкраще допомагає реалізувати потреби дитини в самовираженні, спілкуванні, пізнанні себе, перетворюючи дитячі книгозбірні на осередки творчості, на центри інформації та спілкування. Заняття любительських об’єднань побудовані таким чином, щоб завжди спонукати дітей звертатися до книги, відтворювати у своїх роботах прочитане. При Райпільській сільській бібліотеці діє клуб любителів природи «Знай, люби, бережи». Відвідують його діти 1-4 класів. На зустрічах цього об’єднання проводяться подорожі, природничі калейдоскопи, ігри, інтелектуальні турніри та екологічні дебати на яких за допомогою книги діти вчаться любити та берегти довколишнє середовище, цінувати те, що так щедро дарує нам природа. Також успішно тут працює клуб «Казка в наших руках», на його заняттях маленькі майстрині вчаться шити м’які іграшки та виготовляти авторські ляльки. Кожне заняття включає, крім самого майстер – класу, розповідь з історії виготовлення іграшок та прикрас, їх народних джерел, культурного та духовного значення. Любителів цікавих новинок зібрав клуб «Бісерне сяйво», який створений при Новогригорівській сільській бібліотеці. Тут діти розширюють свій кругозір про світ бісеру, дізнаються багато нового, цікавого, а ще підвищують культуру читання. Діти розвивають свої творчі здібності, виготовляють вироби з бісеру власними руками.  Ляльковий клуб «Буратіно» - створений при Межівській РДБ працює вже 29 років. Тематична направленість клубу – популяризація українських народних казок, творів українських та зарубіжних авторів.

Бібліотеки для дітей Дніпропетровщини долучились до реалізації Національного проекту «Україна читає дітям». Фахівці регіону запрошують до бібліотек відомих людей, організовують цікаві, змістовні зустрічі.

Значною подією в культурному житті Широківського району нашої області став загальнорайонний відкритий урок читання «Широківщина читає дітям». 20 вересня в усіх бібліотеках району відбулися зустрічі юних читачів з відомими і шанованими односельцями. Вони розповідали про роль книги і читання в їхньому житті, про те, як книга допомогла їм досягти успіху, читали свої улюблені та власні твори.

Новомосковська районна бібліотека для дітей провела з юними користувачами зустріч з місцевим поетом В.В.Бабарем, Панасівська та Багатська сільські бібліотеки цього ж району організували зустріч з Героєм України, директором агрофірми «Дружба» А.С.Вуйчицьким, Аннінська, Керносівська, Михайлівська сільські бібліотеки, долучившись до проекту, запрошували на зустрічі з читачами голів сільських рад. Спілкуючись з відомими людьми, діти відчули, як цим людям допомагала і допомагає книга в житті, зрозуміли, що люди, які читають, роблять великий внесок в розвиток свого села, міста і країни в цілому. Проект продовжує своє життя.

      Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей сьогодні - це центр розповсюдження кращого досвіду роботи серед бібліотек регіону. Відділ удосконалення методики бібліотечної роботи з дітьми надає методичну та практичну допомогу, координуючи роботу цих бібліотек. Вже більше 10 років на Дніпропетровщині діє обласний клуб ділового спілкування працівників дитячих бібліотек області «Професіонал», під час засідань якого велика увага приділяється індивідуальній роботі з користувачами, сучасним напрямкам діяльності бібліотек, спілкуванню бібліотекаря і читача, організації дитячого читання. Зазвичай, засідання клубу проходять на базі однієї з міських або районних бібліотек для дітей. Колеги можуть вільно поспілкуватися між собою, поділитись професійними знахідками та перемогами, познайомитися з досвідом роботи бібліотеки, в якій проходить спілкування. В 2012 році   засідання   проходило на базі Криничанської районної бібліотеки за темою: «Бібліотека як осередок розвитку дитячого читання та формування особистості дитини».

       Щорічно обласною бібліотекою проводяться два семінари, для заступників директорів по роботі з дітьми,   завідуючих бібліотеками для дітей та для працівників відділів обслуговування дитячих бібліотек. Тематика семінарів сучасна та актуальна: «Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування», «Співпраця бібліотеки та соціальних інститутів у духовному вихованні юних читачів», «Читацькі об’єднання в бібліотеці для дітей: сучасний варіант».

   З метою підвищення професійної компетентності та соціальної значущості професії дитячого бібліотекаря в суспільстві, сприяння подальшому професійному розвитку бібліотекарів та збереження кадрового потенціалу дитячих бібліотек в області пройшов конкурс професійної майстерності «Кращий бібліотекар дитячої бібліотеки ». Серед 10 робіт обраних журі   кращими були визнані роботи Павлюченко Т.А. з Апостолівського району, Ганушкевич С.В. із Широківського району, Воленко А.О. з м.Жовті Води. Конкурс завершився чудовим святом – 30 вересня у Всеукраїнський день бібліотек, на якому всі учасниці одержали відзнаки та подарунки.

Залучення до читання, формування читацьких навичок, пріоритет читацьких інтересів, їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки, формування у дітей стійкої потреби у книзі – було, є і буде головною метою кожної бібліотеки для дітей Дніпропетровщини.     Колективи бібліотек для дітей області, перебуваючи у постійному творчому пошуку, роблять все можливе для того, щоб не втратити вірність і любов своїх читачів.

 
Joomla inotur Finland