facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Головна Новини Статті Книгосвіт Дитинства
Книгосвіт Дитинства

Книгосвіт     Дитинства

 Справжнє читання – це читання, що

захоплює розум, серце, пробуджує

роздуми про світ і самого себе,

         примушує підлітка бачити себе й

             думати про власне майбутнє

                                                          

В.Сухомлинський

  

            Сьогодні в нашому суспільстві ми спостерігаємо тотальне захоплення найновішими засобами електронної інформації – Інтернетом, комп‘ютерами, відео та телебаченням.

            Завдяки Інтернету людський розум насичується найрізноманітнішою інформацією, що надходить з усього світу. Однак, не всі споживачі цієї інформації спроможні зрозуміти цінність фактів, теорій, концепцій, про які дізнаються. Більше того, молодь, діти перестали читати посадивши себе «на голку» новин та інформаційних знань. Ми ще ніколи не володіли таким обсягом інформації, і водночас не були так далеко від глибин власної сутності, в які занурювалися, завдячуючи добрим і мудрим книжкам.

            Які це має наслідки? Надзвичайно сумні… Надмірне захоплення дітуй цими новітніми дітищами технічного та електронного прогресу привело до падіння інтересу до книги, до літератури, що підтверджується на сам перед малочитанням.

            Малочитання – річ загрозлива… Дитина, котра не читає, зазвичай погано володіє технікою читання, не вміє слухати, викладати свої думки. Це призводить до проблем у професійній діяльності: такі люди ніколи не здатні оволодіти навіть елементами багатьох професій; а також до проблем у вихованні: людина йде у життя з примітивною духовною орієнтацією, схильністю до агресивності, що руйнує не лише її саму, а й суспільство загалом.

            Образно кажучи, сьогодні книжка сумує: «Я є джерелом мудрості,- промовляє вона. – Решетом черпає воду той, хто намагається вчитися без мене.» «Тільки читання відкриває перед людиною розкіш інтелектуального життя. Від того, як і що читає людина в роки отроцтва і ранньої юності, залежить становлення в ній мислителя-трудівника»,- писав В.О.Сухомлинський.

            Розуміючи всю складність проблеми, працівники нашої бібліотеки переконані, що вирішити її можна тільки комплексно, залучаючи до цієх справи всіх, кого турбує мало читання дітей.

            Протягом кількох останніх років ми проводили опитування учнів: «Сім’я і читання молодших підлітків», «Що і як читають сільські підлітки?», «Сучасний читач – підліток. Який він?». Всі вони засвідчили склад читацької активності переорієнтація мотивації до читання. Читати для душі прагнуть лише 25,6% респондентів, а майже 40 відсотків опитаних прагматики: вони користуються тільки для того, щоб готувати реферати. Турбує і те, що коло читацьких пріоритетів обмежується лише шкільною програмою. Під час останнього опитування «Мій читацький портрет» майже 10% підлітків визнали, що не люблять читати, а 62 відсотка - що вони читають мало. Чверть опитаних вважають, що й програмові твори літератури можна читати вибірково, а 10% - що достатньо лекцій вчителя.

            Все це спонукало нас розробити цільову комплексну програму підтримки і розвитку дитячого читання на 2012 - 2015 роки «Книгосвіт Дитинства».

            Програма складається з семи розділів: «Обгрунтування актуальності програми», «Мета та завдання програми», «Рекламні заходи з популяризації ходу реалізації програми», «Організаційно – методичне забезпечення програми», «Заходи з підтримки і розвитку читання», «Інформаційно – бібліографічна робота», «Фінансове забезпечення програми», «Очікувані результати».

            Для того, щоб спрямувати бібліотекарів на реалізацію програми районна дитяча бібліотека провела семінар «Книга для дитини: «креативні підходи у просуванні читання». У виступах працівників дитячою бібліотеки «Дитяче читання як феномен культурної спадщини», «Організація читання сучасної дитини: на шляху до нової моделі», «Формування інформаційної культури учнів» були визначені проблеми і намічені шляхи їх вирішення.

            Справжній читач виховується в сімї, і тому велику увагу ми приділяємо роботі з батьками. У нашій бібліотеці оформлена книжкова виставка – порада «Почуйте серцем голос вашої дитини», один із розділів якої читаємо разом містить книги для спільного читання батьків і дітей. Для молодих батьків підготовлено рекомендаційний список літератури «Цікаві книги в сімейному колі». Популярні серед батьків памятки для батьків «Звернення вашої дитини», «Читаємо разом», «Через маленьку книгу – у великий світ», «Навчіть дитину любити книгу», бібліографічні закладки «Прочитайте дітям перед сном», «Книжкові новинки для мами, бабусі, дитини».

            Вся робота бібліотеки була підпорядкована реалізації мети цільової комплексної програми. Цікавими були заходи Всеукраїнського тижня дитячого читання «Хай Україна все читає, бо книга нас усіх єднає»: книжкова виставка «Відкриваєш книгу – відкриваєш світ», відкритий перегляд літератури «Маленькі шедеври великої літератури», поетична хвилинка «Поезія – музика душі». Завершувала тиждень зустріч із членом регіональної спілки письменників Придніпров’я поетом М.В.Олексієнком, який подарував кожній дитині свою нову збірку з автографом.

            Під час літніх канікул був реалізований короткостроковий проект: читацький марафон «Літо з книгою: острови книжкових скарбів». Літо з книгою у наших юних читачів було цікавим і захоплюючим. Для дітей було проведено свято дитинства «Ми діти планета Земля», турнір книголюбів «У пошуках чарівного книгограда», гру – подорож «Почитаємо – пограємо і загадки відгадаємо», інтелектуальну гру «Влітку знання не відпочивають», шоу – вікторину «Свято Всезнайки».

            Залученню нових читачів, підвищенню престижності читання сприяла реалізація проекту «Бібліо – шлях без меж». Працівники дитячої бібліотеки постійно на дитячому розважальному майданчику проводили хвилини вільного читання, поетичні хвилинки, бібліографічні огляди, мандрівки дитячими журналами, бесіди з батьками, розповсюджували серед батьків пам’ятки, бібліографічні закладки, буклети про послуги дитячої бібліотеки. І було дуже приємно, коли мами приводили дітей потім до бібліотеки. А було й таке, коли після таких зустрічей діти приводили в бібліотеку своїх матусь.

            Значною подією в культурному житті району став загально районний відкритий урок читання «Широківщина читає дітям», проведений в рамках Всеукраїнської акції «Україна читає дітям». 20 вересня 2012 року в усіх бібліотеках району відбулися зустрічі юних читачів з відомими і шанованими односельцями. Вони розповідали про роль книги і читання в їхньому житті, про те, як книга допомогла їм досягти успіху в житті; читали свої улюблені твори, а деякі читали свої власні твори.

            Конкурс «Кращий читач року» - це той конкурс, до якого діти із задоволенням готуються і якого вони чекають. Цей конкурс став традиційним не тільки в дитячій бібліотеці, а й в усіх бібліотеках району.

            В ході реалізації цільової програми сільські бібліотеки провели багато цікавих заходів, які сприяли залученню нових читачів підвищенню читацької активності.

            В Дачнівській бібліотеці проведена акція «Книжкове дерево мудрості». Дерево – уособлення мудрості, символ життя, своєрідна модель Всесвіту й людини. Саме про дерево у світі створено безліч легенд, казок, тощо. Завідуюча бібліотекою прикрасила дерево, розташоване поряд з бібліотекою, яскравими аркушами паперу у формі книжки з надрукованими афоризмами та висловами відомих людей про книгу. Яскраво прикрашене дерево привертає увагу перехожих, зупиняє, дає сигнал відвідати бібліотеку. Діти – учасники акції повинні були знайти якнайбільше таких висловів, переможці отримали солодкі призи.

            Цікаві екскурсії «Цей дивний світ - бібліотека», «Невідома бібліотека» проведено в Андріївській сільській бібліотеці.

            Ефективними і популярними формами у розвитку читацької активності являються вікторини, конкурси, ігри. Серед найбільш вдалих: вікторина «Дім без книги – день без сонця» в Степівській сільській бібліотеці, гра «Чарівне слово» в Шестирянській сільській бібліотеці, година вшанування книги «Шануємо книгу - ювіляра» в Чапаєвській бібліотеці, літературна гра «Казковий калейдоскоп» в Запорізькій сільській бібліотеці, свято книги «Вічна магія книги», турнір «Книголюбчики та казкознавчики» в Карпівській сільській бібліотеці. Щирими і зворушливими були свята посвячення в читачі «Подружись із книгою» в Новолатівській, Миролюбівській сільських бібліотеках.

            За перший рік роботи за цільовою комплексною програмою «Книгосвіт Дитинства» проведена значна робота, вироблені основні напрямки діяльності, досягнуті перші результати. За 2012 рік зросла читацька активність, кількість учасників масових заходів.

            Реалізація цільової комплексної програми дає можливість підвищити загальний рівень читацької компетенції, забезпечити доступність бібліотечного обслуговування, проводити ефективні заходи з підтримки та розвитку читання; позиціонувати читання як гідного способу змістовного та цікавого дозвілля.

 

 

 

Лариса Кращенко

Заступник директора

Широківської ЦБС

по роботі з дітьми

Дніпропетровської області

 
Joomla inotur Finland