facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Головна Новини Статті Отут моя земля, любов моя і віра
Отут моя земля, любов моя і віра

 Отут моя земля, любов моя і віра

 

Саме цими словами хочеться розпочати свою розповідь про роботу бібліотек Шестірнянської сільської ради з краєзнавства. Чому з краєзнавства? Бо саме історичне минуле і сьогодення Шестірні дають для цього благодатний матеріал.

Наша Шестірня – це козацьке село, воно одне з найстаріших населених пунктів. Приблизна дата його заснування – 1689 рік. Існує цілий ряд легенд повязаних з історією заснування села. Одна з них говорить, що давним-давно, коли почали заселятися причорноморські степи, на місці теперішньої Шестірні був курінь, який заснував козак з шістьма пальцями на обох руках; тому козака стали називати шестірнею. Ця назва залишилася і за хутором, а згодом і за селом. Про Шестірню писав Д.І.Яворницький у своїй «Історії запорізьких козаків». Найбільше легенд існує про Кобилячу балку, або як її називають самі шестірнянці, Кобильною. Це те місце, де востаннє, наприкінці ХІХ ст. бачили диких коней-тарпанів.

Кобильна балка – справжня перлина нашої землі. Тут залишилися оазиси первісної природи, тієї, яку так любили і так ревно захищали козаки. Природні печери, розкішна природа, багатий тваринний світ… На всій планеті місць з таким ландшафтом і такою природою збереглося всього чотири. А скільки легенд у нас існує про козацькі клади…

Донести цю славну історію до юних користувачів, виховати в них любов до рідного краю, запалити в їхніх душах почуття гордості за свою малу батьківщину – в цьому ми вбачаємо своє основне завдання.

З метою прищеплення любові до рідного села, до людей, які тут живуть, формуючи у дітей національну гідність, громадську свідомість в Шестірнянській сільські бібліотеці був проведений усний журнал «Мій рідний краю – душі моєї частка». Перша сторінка журналу «Село моє – для мене ти єдине» висвітлювала історію села, починаючи від часу його заснування і до сьогодення. Особливо зацікавила дітей історія козацького кладовища; 37 кам’яних хрестів кладовища – це ніби німі свідки буття наших пращурів. Друга сторінка «Стежками рідного краю» показує, як ми, шестірнянці, любимо і шануємо кожний куточок села, кожну його стежину. Тут і цікава розповідь про річку Інгулець, про Кобильну балку – чудову перлину степу, бо не випадково Кобильна балка оголошена заповідною зоною. Третя сторінка – «Поезія – ти сила чарівна!» розкрила присутнім поетичну творчість односельчан. Четверта сторінка – «Пісня – душа Шестірні» про людей, якими гордиться шестірнянська земля: народного артиста України Григорія Гаркушу та заслуженого артиста Росії Михайла Білоусенка.

Новокурською бібліотекою проведено з юними читачами свято села «Тут все священне, все твоє, бо зветься просто рідним краєм», під час якого були розкриті основні етапи історії села, розказано про людей, які прославили свій край.

З учнями 2-4 класів тут проведено краєзнавчу годину «Серпанками легенькими, казками та легендами повито рідний край», на який було запрошено старожилів. Діти захоплено слухали розповіді про давні часи та переглядали слайди про сьогоднішнє життя рідного села.

Учням 7-8 класів надовго запам’яталося краєзнавче свято «Мій рідний край – моя історія жива». Діти ніби перенеслися в ті часи, коли серед дикого степу починало розбудовуватися рідне село. Цікавою була і вікторина юних краєзнавців «Моя земля – земля моїх батьків».

Справжньою подією для дітей та й всіх односельців стало театралізоване свято «В кожній хаті на Вкраїні вареники варять нині». Діти з ентузіазмом збирали місцеві особливості української кухні зустрічались з досвідченими господинями, дізнавалися «секрети» вареників по-новокурськи. А потім за цими рецептами на святі готували вареники. Так же цікаво проходила і краєзнавча година «Хата моя, біла хата».

Хвилюють юних читачів і екологічні проблеми рідного краю. Нам бібліотекарям, хочеться, щоб наші читачі знали і берегли природу рідного краю.

І саме тому ми проводимо цикл екологічних годин «Дивосвіт рідної природи». А особливо вдалими були: свято квітів «Карнавал прекрасних пелюсток» у Новокурській бібліотеці, КВК «Любити природу – означає любити свій край» в Шестрінянській бібліотеці. Слід відмітити, що в цій роботі ми не обмежуємося стінами своїх бібліотек. Так, влітку для учнів-вихованців шкільного табору відпочинку було проведено урок-екскурсію «Інгулець – річка мого дитинства». Під час уроку-екскурсії безпосередньо на березі Інгульця діти дізналися багато цікавого про річку: історію походження її назви, про рибні та рослинні багатства. Завершився урок веселим купанням в Інгульці.

А в Новокурську під час літніх канікул було проведено екскурсію в ліс до місцевого джерела. Це джерело упорядкував старожил села Шумаков О.Ф. Діти дізналися багато цікавого про цілющі властивості води, про її значення в житті людини.

Нам приємно відмітити, що наші зусилля не проходять даремно. Наші діти, наші читачі допомагають дорослим впорядковувати козацьке кладовище, доглядати братські могили воїнів, які загинули при визволення наших сіл від гітлерівських загарбників, підтримувати в чистоті наші джерела.

В бібліотеках у нас зібрано багато матеріалів про історію нашого краю, видатних людей, також зібрані спогади старожилів, оформлені альбоми «Село моє – моя краса і гордість». В Шестірнянській бібліотеці оформлена книжкова виставка «Отут моя земля, любов моя і віра», де значне місце займає розділ «Вони прославили рідне село», на якій представлені матеріали про видатних земляків-односельців: заслуженого працівника сільського господарства Ю.В. Павлишина, командира-наставника випробувачів міжнародних повітряних лайнерів М.М. Панікаревича, народного артиста України Г.Я. Гаркушу, заслуженого працівника культури України І.С.Корнієнка, заслуженого артиста Росії М.Білоусенка.

Наше співавторство не випадкове. Наші бібліотеки знаходяться на території однієї сільської Ради, у нас спільна історія. Ми традиційно проводимо взаємовідвідування, обмінюємося книгами та іншими документами. А під час святкування Всеукраїнського дня бібліотек спільно оформили книжково-предметну виставку «Отут моя земля – моя краса і віра» і це зробило її більш інформативною, збагатило зміст.

Таке поєднання зусиль дозволяє поглибити роботу по вихованню у юних читачів почуття любові до того куточка землі, де біля батьківської хати росте струнка тополя, стелиться ніжний барвінок і де живуть працьовиті і добрі люди.

 

 

Галина Черненко, завідуюча Шестірнянською сільською бібліотекою.

Віра Авраменко, завідуюча Новокурською сільською бібліотекою

Широківський район, Дніпропетровська область

 

 
Joomla inotur Finland