Головна Новини Статті Це чарівне слово – гра

Це чарівне слово – гра

До бібліотеки прийшов новий читач, з новим світосприйняттям, сучасними потребами, літературними уподобаннями. Відносно до зростання інтелектуального рівня дітей, ускладнення їх запитів, зміни шкільних програм переорієнтовується і діяльність нашої бібліотеки. Це примушує сільського бібліотекаря шукати нові підходи до вже традиційних послуг, впроваджувати нові підходи нові, розширювати сферу впливу. Серед нових форм основне місце займає ігрова діяльність.

Активні ігри в бібліотеці стимулюють пізнавальну діяльність читачів-дітей, а наявність ігрової ситуації робить привабливішим процес читання, пізнання, навчання. Беззаперечним є той факт,що дитина в грі, швидше виявляє свої знання, здібності, вчиться спілкуватися. Адже гра виступає як засіб організації емоційного читацького спілкування, метою якого є не стільки сама розвага, скільки захоплення загальним інтересом, що народжується в процесі гри.

Серед найпопулярніших ігрових форм в нашій бібліотеці - літературні подорожі, турніри, літературні калейдоскопи, конкурси, рольові ігри, конкурсно-розважальні програми тощо.

Я віддаю перевагу інтелектуальним, літературним, пізнавальним, розважальним іграм. З учнями 3-х класів проведено літературну гру «Пізнай героя», «Казковий калейдоскоп», Цікаво була проведена літературна подорож «На гостини до Корнія Чуковського». Юних читачів супроводжували під час уявної подорожі лікар Айболить, Муха-цокотуха та інші герої К. Чуковського.

Особливою популярністю серед наших юних читачів користуються турніри, конкурси ерудитів. Ми їх проводимо як з командами, так і з індивідуальними гравцями. Наприклад, в конкурсі ерудитів «Юні читайлики» приймали участь дві команди: «Сонечко» та «Джерельце». Гра складалася з шести геймів: «Розминка», «Ти-мені, я-тобі», «Лототрон», «Розплутай клубочок», «Темна конячка», «Далі, далі…», а також конкурс для вболівальників.

А екологічний турнір «Знай, люби. бережи» проходив за турами: «Загадковий», «Відгадай звіра», «Бліц-вікторина».

Історична подорож «Гей ви, преславні козаченьки» перенесла дітей на кілька століть назад, у заплави Дніпра на славнозвісний острів Хортицю. У козацькому колі для них були влаштовані змагання ерудитів. На першому етапі була проведена вікторина «Козаки-лицарі духу»; а на другому етапі був проведений конкурс для спритних і сміливих «Втеча пораненого козака з полону», під час якого діти змагалися у фізичних вправах (біг в мішках, пройтися із завязаними очима по лінії з перешкодами тощо).

Цікаво пройшла гра-подорож для учнів 5-6 класів «По заповідних куточках України». А старшокласникам найбільше сподобалися ігри, конкурси «Слідами великих географічних відкриттів.», «Подорож в країну непрочитаних книг», «Строкатий світ», естафета улюблених занять. Змусив добре похвилюватися історико-літературний турнір «Світ літератури», в програмі якого було чотири тайми: «Символіка та територія нашої держави», «Літературний», «Закінчи прислів’я», «З ручаїв-ріки, з книжок-знання». Для того, щоб сформувати у маленьких читачів бажання бути здоровим, виробити навички особистої гігієни Лікар Айболить, дівчинка Плямка і хлопчик Бруднуля запросили дітей у «Подорож у країну здоровя».

Для того, щоб стати учасником конкурсу «З якої країни літературний герой?» дітям довелося детальніше познайомитися з біографіями відомих письменників, казкарів.

Спільно з школою ми провели «Парад літературних героїв». Діти з ентузіазмом власноруч готували костюми Білосніжки, Попелюшки, Снігової королеви, Кая, Герди, Маленької Розбійниці, Барона Мюнхаузена та інших казкових героїв, і готувалися до конкурсу ерудитів. А завдання були не з легких: впізнати героїв і на аркушах написати його імя та назву твору, з якого «прийшов» цей герой, його автора; написати листа літературному герою; намалювати ілюстрацію до улюбленого твору (це завдання діти виконували заздалегідь); прийняти участь у вікторині.

Свято посвячення в читачі «У Читалії веселій…» зробило прихильників бібліотеки всіх першокласників. На цьому святі Книжкова Королева провела дітей через станції «Загадкову», «Віршовану» «Казкову» до чарівної Країни Читалії.

Не залишаються поза увагою бібліотеки і наймолодші - дошкільнята. Часто відвідую дитячий садок та спортивно-розважальний дитячий майданчик, проводжу голосні читання казок та ігри-загадки, вікторини «З якої казки цей герой?», «Чарівна торбинка», «Відгадай казку».

Розмаїття методик та форм проведення ігор дає можливість кожному учаснику знайти відповідь на запитання, упоратись із завданням, щоб усім було цікаво. Це позитивно впливає на формування читацьких інтересів, відіграє неабияку роль у становленні особистості юного читача, спонукає дітей до творчості, розвиває навички емоційно-комунікативного спілкування.

Тетяна Ярмоліч завідуюча Чапаєвською

сільською бібліотекою