facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Головна Новини Статті Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя!
Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя!

Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя!

 

Шарабура О.І.,

директор Дніпропетровської обласної

бібліотеки для дітей,

Заслужений працівник культури України

 

В ювілейний для Дніпропетровщини рік обласна бібліотека для дітей гуртувала навколо книгозбірні найменших жителів міста та області своїми цікавими, змістовними масовими заходами: зустрічами з цікавими людьми, презентаціями книг дніпропетровських письменників, літературними вечорами, краєзнавчими конкурсами.

Історична довідка. Споруда по вулиці Ворошилова, 9 побудована наприкінці ХІХ ст. Первісна адреса: Крутогірна, 1. Планування будівлі та її зовнішнє оздоблення свідчать про те, що це був багатий міський особняк – єдиний в місті приклад раннього романтичного модерну «мавританської» стилізації.

Перші господарі будинку невідомі. В 1910 р. його володаркою була дворянка Анастасія Харченко. В 1911-1912 рр. вона віддала будинок у посаг дочці – Надії Гаврилівні, яка вийшла заміж за дворянина Івана Івановича Галича. Для облаштування дому Анастасія Харченко запросила спеціалістів із Петербурга. Грошей на внутрішній інтер’єр не пошкодувала – «петербурзький шик» обійшовся в 300 тогочасних рублів. У наступні шість років в цьому будинку збиралися гості, влаштовувалися літературні вечори, домашні спектаклі. Влітку 1917 р. Галичі переїхали до Підмосков’я. В роки громадянської війни особняк пустував. 1920 р. будівлю рішенням місцевої організації ГПУ було передано під житло. У 30-х роках особняк передали дитячому садку.

В роки війни будівля не постраждала. Після звільнення Дніпропетровська в жовтні 1943 року її зайняли дві бібліотеки – для дорослих та дітей, бібліотечні фонди яких швидко зростали. У 1958 році бібліотека для дорослих переїхала на вул.Савченка, 10 (нині обласна універсальна наукова бібліотека).

Бібліотека для дітей залишилися за адресою: вулиця                Ворошилова, 9.

«Обласна дитяча» започаткована 1922 року як дитячий відділ при міській бібліотеці. Статус обласної вона отримала у 1935 році. Сьогодні – це інформаційний, культурний, освітній заклад. До послуг користувачів понад 170 тисяч одиниць зберігання бібліотечного фонду. Книжковий фонд налічує                 154 тисячі примірників і щорічно оновлюється на 4 тисячі одиниць (60 % з яких – книги українською мовою). Передплачується понад 200 назв періодичних видань для читачів різних вікових категорій та організаторів дитячого читання. Тут зберігається близько 12 тисяч аудіовізуальних носіїв інформації, нові «документи»-аудіокниги – 680 пр.

Щорічно обласна бібліотека обслуговує понад 16 тисяч читачів і видає                                                                 більше 319 тисяч документів. Читацька аудиторія охоплює дошкільнят, учнів 1-9 класів, дорослих, які опікуються читанням дітей, тих, кому потрібна література для дітей і про дітей.

Робота закладу спрямована на задоволення освітніх, особистих, пізнавальних інтересів відвідувачів. Багато хто з наших читачів приводить до бібліотеки своїх дітей, онуків і навіть правнуків – тих, хто спочатку «пробує» книгу «на зуб», а потім іде з нею через все життя. Часті гості відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів – мами з восьми-десяти місячними малюками, більш активні – з 1,5 річного віку. Ці намагаються вибрати книгу самостійно. Основні користувачі бібліотеки – діти шкільного віку, яких треба переконати, що книга – порадник, друг і найкращий помічник. Ми відслідковуємо три і навіть чотири покоління читачів, які зросли і зростають на книгах бібліотеки та нашому спілкуванні з ними.

Бібліотека, як «книжкова держава», має свій гімн, логотип, талісман. Слова гімну написала для бібліотеки дитяча письменниця Н.А.Лебідь, а музику – бібліотекар відділу мистецтв О.А.Чернишенко. Більшість наших масових заходів, особливо обласні, розпочинаються зі звучання гімну. Наш талісманчик – «Їжачок-книговичок» зустрічає найменших відвідувачів при «посвяті в читачі» і вручає імпровізований оберіг.

Фахівців закладу знають в шкільних установах міста, позашкільних центрах, де діти проводять своє дозвілля, в літніх таборах відпочинку. Вони всюди, де зосереджене дитяче населення - з книгою, часописами, іграшками бібліотечного лялькового театру «Кольорове диво». Об’єднала їх навколо бібліотеки і книги щира любов до дітей, книги, закоханість в свою професію. Вони завжди в творчому злеті, щоб придумати саме те, що зацікавить малечу, приверне увагу старшокласників.

Тісна співпраця, партнерство з школами мікрорайону – № 23, 67, 10, 71, ліцеєм № 100, міста – № 144, 135, 9, 91, 75 збільшують кількість читачів. На кінець 2012 року бібліотеку відвідало понад 16 тисяч користувачів дошкільного та шкільного віку, організаторів дитячого читання.

Привертають увагу до бібліотеки наші конкурси, при проведенні яких діти частіше звертаються до книги, часописів, краєзнавчих матеріалів, проявляють свою творчість.

Вони залюбки приймають участь у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Найкращий читач». Переможці від області, «найкращі» побували у Львові на фестивалі «Книгоманії». Знайомства з однолітками, найкращими читачами обласних бібліотек України, цікаві екскурсії, зустрічі надовго запам’ятаються читачам бібліотек для дітей міст: Дніпропетровська, Вільногірська, Кривого Рогу, Жовтих Вод, Новомосковська, Тернівки, Синельникове, Марганця; районів – Криворізького, Царичанського, Верхньодніпровського, Новомосковського.                                                                                                                                       

До 80-річчя заснування Дніпропетровської області була видана антологія літератури для дітей та юнацтва Придніпров’я «Сяєво Жар-птиці» за період 1883-2012 рр. Відлік йде з 1883 року, коли випускник юнкерського училища, офіцер, дійсний радник Катеринославської залізниці, просвітянин, засновник «Українського видавництва» Андріан Феофанович Кащенко (1858-1929) у віці 25 років написав і видав книжечку-оповідання «Жар-птиця, або з паном не братайся, в прийми не бери, і жінці правди не кажи». Антологія видана вдруге, видання доповнене.

На презентацію запросили автора проекту, головного редактора, упорядника, голову правління Дніпропетровської обласної організації Національної Спілки письменників України Лесю Нестерівну Степовичку, відомих письменників – О.П.Кравченко, Е.І.Заржицьку, Н.В.Дев’ятко, Г.В.Нікітіну. Презентація перетворилася на свято книги, де читали свої твори і знані письменники і юні читачі – «початківці» письменницької ниви.

Всі залишилися задоволені: письменники від зустрічі, а діти раділи подарунку від губернатора Олександра Юрійовича Вілкула – кожному учаснику презентації «Сяєво жар-птиці».

Щорічно в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання бібліотека проводить родинні, сімейні конкурси, вікторини, а в Міжнародний день захисту дітей (1 червня) підводимо підсумки – свята для «читаючих родин». Так, за останні роки навколо книги об’єдналися родини в конкурсах читаючих сімей «Книга відкриває країни» (2011 р.), «Журнал для родини від серця дитини» (2010 р.), «Книга мандрує екраном» (2009 р.).

В 2012 році читачам бібліотек області було запропоновано прийняти участь в творчому родинному конкурсі «Бібліотека в житті моєї родини». Свято «Бібліотечний книголіт вирушає у політ» традиційно відбулося 1 червня. Цікавий хід проведення заходу переніс учасників свята в неосяжний книжковий світ на книгольоті за маршрутами і зупинками на станціях - «Бібліотечний зорепад», «Сузір’я творчості», «Зоряне сяйво». Всі учасники свята були відзначені грамотами, подяками та подарунками. Кращими були визнані роботи родин Яременко з м.Зеленодольська, Маркових з                            м. Марганця. Відзначені творчі роботи читачів з м. Орджонікідзе Євсюкової Юлії, з с. Керносівка Новомосковського району Макаркіної Анастасії та Андрія Кривошеї з м. Перещепино Новомосковського району.

Фінансування обласних заходів відбувається за підтримки управління культури і туризму облдержадміністрації (начальник – Н.Г.Першина). Запрошуємо на свята і спонсорів для відзначення найактивніших учасників конкурсу.

Партнерські стосунки поєднують нас із управлінням у справах сім’ї, молоді обласної державної адміністрації. Багато бібліотечних заходів проведено за їх підтримки (начальник – Ковальова Л.П.) Цікавим є проект «Молода муза» в межах виконання програми «Молодь Дніпропетровщини». Колектив бібліотеки вбачає в цьому проекті продовження своєї роботи з творчообдарованими дітьми-читачами бібліотек для дітей області та видання збірки «Ластів’ята». Чотири випуски «Ластів’ят» об’єднало більше 300 авторів-початківців. Готується до друку пятий випуск.

«Молода муза» - це обласний літературний конкурс творчої молоді. Вік учасників від 14 до 35 років. Проходить конкурс у двох групах (14-21 рік і 21-35 років) у двох номінаціях – поезія, а також проза і драматургія. До складу журі конкурсу входять представники письменницьких організацій – Дніпропетровської організації Національної Спілки письменників України, Дніпропетровської обласної організації Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України», лауреати престижних Всеукраїнських конкурсів, переможці конкурсів «Молода муза» попередніх років. В 2012 р. на конкурс надійшло понад 150 робіт. Фіналістами стали 32 поети і прозаїки, які отримали пам’ятні дипломи та цінні подарунки. Крім управління та бібліотеки партнерами в проведенні конкурсу виступили ІА «міський сайт» gorod.dp.ua. Приємно зазначити, що в 2012 р. переможцями конкурсу вийшли ті, хто пише для найменших читачів – Шамрай Людмила та Пусов Юрій. Поки що не видані їх твори великими тиражами, але бібліотечні фахівці вже використовують їх твори в своїй роботі, бо відчувається в них стиль написання для малечі Агнії Барто та Сутєєва В.Г., а це заворожує найменших «читайликів».

За результатами конкурсу обовязково виходить щорічна збірка в серії «Молода муза» та презентується в стінах обласної бібліотеки для дітей. В результаті такої співпраці збірка передається безкоштовно в дитячі бібліотеки області та продовжується робота в книгозбірнях зустрічами з письменниками, презентаціями, ляльковими виставами, голосними читаннями.

Набули популярності серед читачів заходи, які проводяться спільно з громадськими організаціями: обласною громадською організацією «Русь» (голова – Симонова Л.С.) та обласним громадсько-патріотичним об’єднанням «Примножимо славу Придніпров’я» (співголова Березка В.В.) За останні роки проведено: конкурс «Сузір’я Гагаріна» (2011 р.) з ГО «Русь»; обласний конкурс творчих робіт «Я землю рідну пізнаю» (2010 р.) – ОГПО «Примножимо славу Придніпров’я».

         З листопада 2011 р. було оголошено конкурс творчих робіт спільно з ОГПО «Примножимо славу Придніпров’я» до 80-річчя від дня заснування Дніпропетровської області – «Дніпропетровщино! Мій краю благодатний! Вклоняюсь низько я твоїй красі». На конкурс надійшло 111 робіт від 86 учасників. Із них творчі роботи 4 гуртків, які працюють при бібліотеках для дітей. Найбільше робіт надійшло від читачів Апостолівської, Дніпропетровської, Петриківської, Синельниківської районних бібліотек для дітей.

         На допомогу проведенню конкурсу творчий колектив відділу довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування обласної бібліотеки для дітей підготував бібліографічний матеріал – віртуальну подорож «Моя сім’я, моя родина – це наша область, Україно!» (див. на сайті www.biblio-child.dp.ua).

         Підведення підсумків конкурсу відбулося в рамках святкування ювілею області. Подарунки, пам’ятні статуетки діти отримали від громадсько-патріотичного об’єднання «Примножимо славу Придніпров’я», його співголови Віктора Васильовича Березки. Учасники свята відвідали історичний музей, а компанія «Біола» подарувала свої фірмові подарунки.

Щорічно бібліотека приймає участь в заходах присвячених Дням слов’янської писемності та культури і націлює дитячі бібліотеки області на їх проведення.

         В 2012 р. гостями у читачів бібліотеки були дитячі письменники з Росії – Володимир Левін, Марина Москвіна, Марина Бородецька та художник, оформлювач дитячих книг Л.Тишков, які завітали до бібліотеки в рамках проекту «Літературна експедиція». Гості подарували бібліотеці свої книги.

         Не залишається поза увагою робота бібліотек області з названої теми у влади. Кращих бібліотекарів за останні роки було відзначено грамотами обласної ради – Журбенко Т.О., Прокопович-Ткаченко О.О., працівників обласної бібліотеки для дітей; відзнаками Дніпропетровської ієпархії – Н.І.Цікава (Новомосковська РДБ), Л.І.Чиндяєва (Нікопольська МДБ).

         Другий рік поспіль колектив закладу представляє бібліотеку в міському парку на бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Цей публічний захід підтверджує професіоналізм колективу, його згуртованість в будь-якій ситуації, любов до своєї професії. Приємно відзначити його ефективність, коли до бібліотеки приходять читачі, які вперше познайомилися з нею дистанційно. Спільно продумуємо виступ на сцені, на місці розташування «виїзної бібліотеки». Використання талісмана – «Їжачка-Книговичка», рекламної продукції, лялькового театру привертають увагу відвідувачів парку до місця розташування бібліотеки. Театралізований виступ колективу за сценарієм Л.М.Чорної (зав. відділом зберігання, гігієни та реставрації документів). «Бібліотечні пригоди Снігової Королеви» привернули увагу гостей парку відразу – музика, яскраві костюми, пригоди Герди, Кая, розбійників зацікавили присутніх і вони «помандрували» вслід за героями, які і привели їх до місця розташування бібліотеки. Найкращі книги з фонду було представлено на книжковій виставці «Да здравствует Книга!», а «лавочка-читалочка» запрошувала до читання та перегляду книг, журналів. На столі для творчості знаходились підготовлені заздалегідь розмальовки, які можна було розфарбувати та взяти з собою на пам'ять про свято. Конкурс малюнків на асфальті, показ мультфільмів, декламування віршів та спів караоке – це те що цікавило дітей. На бенефіс була запрошена і письменниця Наталія Девятко, яка провела автограф-сесію. Презентація бібліотеки тривала до останього відвідувача парку.

         Наш заклад часто обирають для проведення масштабних заходів для дітей. В жовтні 2012 року ми прийняли естафету пересувної виставки Всеукраїнського конкурсу дитячих малюнків «Національний банк майбутнього». 80 кращих робіт були співзвучні з ювілейною датою Дніпропетровської області. На відкритті виставки були присутні поважні гості – заступник голови облдержадміністрації М.І.Пустова, представники управління Національного банку України в Дніпропетровській області О.А.Рогожа, заступник начальника, Є.В.Журжа, начальник адміністративного відділу, провідний фахівець художнього музею В.В.Куличихін, учні загально-освітніх, художніх шкіл. Родзинкою заходу була учасниця конкурсу Даря Ігнатьєва, малюнок якої було відзначено на загальнодержавному рівні. Її робота «Цінуємо українські традиції та зберігаємо національне багатство», що оформлена в петриківському стилі, віднині прикрашає набір «Монети України».

         Кращі читачі дитячих бібліотек області щорічно запрошуються на свято «Віват, читач!», де представляють свої улюблені книги, літературних героїв, вподобання та захоплення. Це ще один захід, де можна показати свою прихильність та любов до книги та читання.

         В 2012 році свято тривало більше 2 годин, бо настільки цікавими були виступи учасників, що всі не відчули як плинув час. Дмитро Чорний

(м. Дніпропетровськ), показав присутнім своє захоплення - навички рукопашного бою, Шиліна Діана з Солонянського району артистично читала українські гуморески, Руфф Софія із Межівського району співала українських пісень, а Катя Горб з м.Дніпропетровська виконала гімнастичні вправи в образі рожевої пантери. Героїв свята «Бабусю Ягусю» та «Лісовичка» так вразили виступи дітей, що на кінець свята вони теж «перетворилися» в талановитих і затанцювали.

         Цікаві, змістовні сценарії, підбір ведучих, участь в заходах партнерів, спонсорів, відвідування дітьми музеїв, планетарію, нарешті - відзнаки та подарунки – залишають в серцях і душах дітей гарні враження про свята. Вони залюбки приймають участь в наступних та долучають до участі своїх друзів, однокласників, знайомих.

         Часті гості на наших заходах – Л.І.Бігеєва-Нікішова, викладач ДМШ №2, голова Дніпропетровської обласної Асоціації композиторів з своїми вихованцями, письменники – Ю.Лигун, П Кашаєв, Е.Заржицька, Н.Дев’ятко, О.П.Кравченко (Девиль), Л.Степовичка та інші. Студія міського дитячого телебачення «Вместе», зокрема, в своїх програмах нерідко презентує нові книги найпочеснішої дитячої письменниці – Зінаїди Миколаївни Грієвої, яка відзначила в 2012 р. 88-річчя від дня народження. Свої нові книги вона передає бібліотеці для презентацій та подарунків учасникам бібліотечних свят.

         Частими гостями в бібліотеці є депутати районної та міської ради: Беляєв О.М., Діденко В.І., Афанасьев К.Л., Плеханов А.А. В 2012 році ініціювали збір книг у жителів району та передали книгозбірні. До бібліотечного фонду надійшло близько 600 пр. книг. Напередодні Нового року депутат Беляєв О.М. подарував бібліотеці новорічні прикраси. Заклад та депутатів розєднують різні рівні бюджету, але вони не забувають про нашу бібліотеку.

         Роботу нашої книгозбірні висвітлюють на обласному радіо, телебаченні. Протягом 2012 року обласне телебачення (51 канал, ДТРК) запрошувало фахівців на передачу «Відкритий файл», де йшла розмова про роботу закладу, любительських обєднань, нашу перемогу в проекті «Бібліоміст».

         «Літні розваги в обласній бібліотеці для дітей» - виступ на обласному радіо, який повторювався декілька разів в різних програмах: «Вечорниці», «Відкрита студія» та інші.

         Вже понад п’ять років партнерські стосунки об’єднують бібліотеку з ведучою обласного радіо-рубрики «Дитячий майданчик» - Євгенією Ляховою. Голоси наших фахівців впізнають читачі і з задоволенням беруть книги, які рекомендуються по радіо.

         Особливі відносини у нас з міською студією дитячого телебачення «Вместе». Спільно з дітьми працівники бібліотеки ведуть пять рубрик: «Сказочные секреты», «Читайка», «В мире кино», «Что? Как? Почему?», «Азбука для самых маленьких». Щонеділі в трьохгодинному телемарафоні йде безкоштовна реклама бібліотеки. Кожен відділ обслуговування ретельно готує інформацію, а переглянути сюжети можна в YOUTUBE, ВКонтакте.

Міський 34 канал телебачення в програмі «Акцент» в одній із передач «Болевая точка» розповідав про роботу міських та районних бібліотек для дітей області. Саме цю передачу транслювали на 5-му інформаційному каналі України.

         Наша перемога (ІІІ місце із 103 робіт) в конкурсі «БібліоКіноФест»: кадри вирішують все» в рамках програми «Бібліоміст» (травень 2012 р.) відбулася саме завдячуючи партнерським стосункам із студією «Вместе», а особливо з оператором І.Г.Романенко. Творчий колектив, який працював над відеороликом «Психолог в бібліотеці або чарівні перетворення» , довів ще раз про професіоналізм та вміння працювати в команді. В нагороду бібліотека отримала портативну відеокамеру «Cisco», ліцензійну версію операційної системи «Microsoft Windows – 7», а головна нагорода – імпровізований «Оскар», який засвідчує нашу перемогу.

         В закладі 15 компютерів, але не всі робочі місця компютеризовані. Для доступу читачів до мережі інтернет лише один компютер, який подарували нам ЮЛигун, дитячий письменник та б.Олександр, священник, але послугами всесвітньої мережі з 2012 р. можна скористатися через WI-FI.

В роботі використовуємо АБІС «MARC-SQL». Працюємо з двома модулями «Каталогізація» та «Періодика». З 2010 р. приєдналися до проекту Національної бібліотеки України для дітей КОРДБА з аналітичного розпису для дітей періодичних видань. Розписуємо 6 назв видань та маємо можливість обміну бібліографічними записами.

         Лозунг «Кадри вирішують все» актуальний і сьогодні. Вдалося підібрати команду професіоналів, однодумців. В колективі працює 32 бібліотечних фахівці, 63% яких з вищою освітою. До роботи підходять по-творчому, з великою відповідальністю та вмінням працювати в команді. Досвідчені В.П.Климець, Т.О.Журбенко, Т.О.Желізняк, Тараненко Л.В., Федусь Т.М. передають своє вміння та напрацювання молодим - Збірній Д.О., Крючковій Ю.С., Хворостяній А.О., Фількевич Ж.С., впроваджуючи в процеси роботи нові інформаційні технології.

         Навчається у вищих навчальних закладах по профілю роботи 10% молодих працівників.

         В області працюють високопрофесійні фахівці – Н.І.Цікава (Новомосковська РДБ), Чиндяєва Л.І. (Нікопольська МДБ) Журавель Л.О. (Новомосковська МДБ), Соловйова О.В. (Синельниківська МДБ), Єрмоліна Л.І. (Верхньодніпровська РДБ), Чехович Л.В. (Криничанська РДБ) – «золотий фонд» працівників дитячих бібліотек області.

         В рік ювілейний область ввійшла з своїм логотипом, який символізує цінності, природні особливості і головні досягнення Дніпропетровщини, - краю з великим промисловим потенціалом та високими космічними технологіями, відомими політичними діячами в Україні, світі. Область з глибокими духовними традиціями. Одну із її сходинок займають і дитячі бібліотеки, які готують дитяче населення до переходу в доросле життя, розбудови та розквіту Дніпропетровщини, України!

 
Joomla inotur Finland