facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Статті
Бібліотечні послуги для дітей: потреби громади – орієнтир для розвитку

Бібліотечні послуги для дітей: потреби громади –

орієнтир для розвитку

 

Прокопович-Ткаченко О.О.,

заступник директора

КЗК «Дніпропетровська обласна

бібліотека для дітей»

       

        В час, коли суспільство знаходиться в фазі активного інформаційного розвитку, формуються комунікативні системи, які покликані забезпечити кожному доступ до інтелектуальних ресурсів людства. Щоб відповідати вимогам часу, бібліотеки для дітей постійно проводять роботу з позиціонування своїх закладів як сучасних складових інформаційно-комунікативних систем. Пошук додаткових ресурсів ефективного задоволення спектра інтересів користувачів інформації неможливо здійснювати без зв’язку з громадою, для якої працює кожна конкретна бібліотека.

        Один із варіантів спілкування безпосередньо з тими, для кого існує мережа бібліотек – проведення громадських обговорень. Так, відповідно до Програми УБА з адвокації «Через бібліотеки – до знань» Українська бібліотечна асоціація в 2011 році розпочала проведення громадських зустрічей та слухань. В 2012 році до цієї адвокаційної діяльності підключились наша область. В громадських обговореннях «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», які масштабно пройшли протягом травня-вересня цього року на Дніпропетровщині, прийняли участь і бібліотеки для дітей. Підтримуючи основну ціль громадських обговорень щодо ролі бібліотеки в житті місцевих громад, бібліотеки для дітей поставили ряд завдань під час своєї адвокаційної діяльності:

-                з’ясувати думку громади про необхідність існування спеціалізованих бібліотек для дітей;

-                виявити мотиви відвідування або невідвідування бібліотек дітьми, сім’ями, де виховуються діти та всіма, хто причетний до дитячого читання;

-                оцінити рівень інформативності мешканців про послуги і можливості бібліотек для дітей;

-                дізнатись думку членів громади різного віку про те, якою б вони хотіли бачити сучасну дитячу бібліотеку.

 
Наші діти- наше майбутнє: психологічна служба в дитячій бібліотеці

 

Наші діти- наше майбутнє: психологічна служба в дитячій бібліотеці

 

Панченко В.М.,

провідний психолог

КЗК «Дніпропетровська

обласна бібліотека для дітей»

 

Сучасні діти та підлітки дуже не прості. Їх хвилюють деякі труднощі в спілкуванні, конфлікти з оточуючими, бажання стати впевненими в собі людьми.

         Психолог це дзеркало, через яке ми маємо можливість побачити себе з боку. Який ти є без «маски». З’ясуй, яку ти роль «граєш» на публіку і хто ти на самоті.

         І де, як не в бібліотеці така робота буде ефективною та потрібною.

         Психолог в бібліотеці працює за багатьма напрямками.

         Почнемо з самих маленьких наших читачів, яким дорогу в бібліотеку показала (мама) родина.

         Наше завдання професійно зустріти, зацікавити, порекомендувати літературу, яка не залишить байдужою дитину та залишить надовго нашим читачем. А також надати психологічну консультацію мамам щодо виховання дітей. В стінах бібліотеки працює дитячий клуб, де молоді мами обговорюють вікові кризи своїх дітей та нові етапи розвитку. І дізнаються, як саме себе вести зі своєю дитиною, щоб на все життя зберегти авторитет «дорослого». На цьому віковому етапі формуються основні моделі поведінки, а саме, як проводити вільний час, де шукати відповіді на запитання?.. Дуже хотілось би прищепити дітям любов до книги!

 
З Дніпропетровщиною в серці !

З Дніпропетровщиною в серці !

Резніченко Н.Л., завідуюча відділом

удосконалення методики

бібліотечної роботи з дітьми

                                                                                                   КЗК «Дніпропетровська обласна

                                                                                                     бібліотека для дітей»

Багато областей чудових

В своїй країні знаю я.

Та серед них ти все ж найкраща,

Дніпропетровщино моя!

Скрипник Анастасія

(м.Вільногірськ)

Дніпропетровщина є провідним регіоном нашої держави, а її економічний розвиток значною мірою визначає загальну ситуацію в Україні. Здобутки Дніпропетровської області з багатьох показників кращі в країні, нині тут успішно відроджується її історичне минуле, духовне й культурне життя. Одним із найважливіших напрямків роботи бібліотеки для дітей Дніпропетровської області вважають на сьогодні створення привабливого, соціально значимого і престижного образу бібліотеки в громадській свідомості. Формування єдиного культурно – інформаційного простору регіону, інформаційна підтримка дітей, вирішення першочергових завдань з соціалізації та культурного розвитку юного покоління – такі завдання ставлять перед собою бібліотеки для дітей Дніпропетровщини.

 
Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя!

Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя!

 

Шарабура О.І.,

директор Дніпропетровської обласної

бібліотеки для дітей,

Заслужений працівник культури України

 

В ювілейний для Дніпропетровщини рік обласна бібліотека для дітей гуртувала навколо книгозбірні найменших жителів міста та області своїми цікавими, змістовними масовими заходами: зустрічами з цікавими людьми, презентаціями книг дніпропетровських письменників, літературними вечорами, краєзнавчими конкурсами.

Історична довідка. Споруда по вулиці Ворошилова, 9 побудована наприкінці ХІХ ст. Первісна адреса: Крутогірна, 1. Планування будівлі та її зовнішнє оздоблення свідчать про те, що це був багатий міський особняк – єдиний в місті приклад раннього романтичного модерну «мавританської» стилізації.

Перші господарі будинку невідомі. В 1910 р. його володаркою була дворянка Анастасія Харченко. В 1911-1912 рр. вона віддала будинок у посаг дочці – Надії Гаврилівні, яка вийшла заміж за дворянина Івана Івановича Галича. Для облаштування дому Анастасія Харченко запросила спеціалістів із Петербурга. Грошей на внутрішній інтер’єр не пошкодувала – «петербурзький шик» обійшовся в 300 тогочасних рублів. У наступні шість років в цьому будинку збиралися гості, влаштовувалися літературні вечори, домашні спектаклі. Влітку 1917 р. Галичі переїхали до Підмосков’я. В роки громадянської війни особняк пустував. 1920 р. будівлю рішенням місцевої організації ГПУ було передано під житло. У 30-х роках особняк передали дитячому садку.

В роки війни будівля не постраждала. Після звільнення Дніпропетровська в жовтні 1943 року її зайняли дві бібліотеки – для дорослих та дітей, бібліотечні фонди яких швидко зростали. У 1958 році бібліотека для дорослих переїхала на вул.Савченка, 10 (нині обласна універсальна наукова бібліотека).

Бібліотека для дітей залишилися за адресою: вулиця                Ворошилова, 9.

 
Це чарівне слово – гра

Це чарівне слово – гра

 

 

До бібліотеки прийшов новий читач, з новим світосприйняттям, сучасними потребами, літературними уподобаннями. Відносно до зростання інтелектуального рівня дітей, ускладнення їх запитів, зміни шкільних програм переорієнтовується і діяльність нашої бібліотеки. Це примушує сільського бібліотекаря шукати нові підходи до вже традиційних послуг, впроваджувати нові підходи нові, розширювати сферу впливу. Серед нових форм основне місце займає ігрова діяльність.

Активні ігри в бібліотеці стимулюють пізнавальну діяльність читачів-дітей, а наявність ігрової ситуації робить привабливішим процес читання, пізнання, навчання. Беззаперечним є той факт,що дитина в грі, швидше виявляє свої знання, здібності, вчиться спілкуватися. Адже гра виступає як засіб організації емоційного читацького спілкування, метою якого є не стільки сама розвага, скільки захоплення загальним інтересом, що народжується в процесі гри.

Серед найпопулярніших ігрових форм в нашій бібліотеці - літературні подорожі, турніри, літературні калейдоскопи, конкурси, рольові ігри, конкурсно-розважальні програми тощо.

Я віддаю перевагу інтелектуальним, літературним, пізнавальним, розважальним іграм. З учнями 3-х класів проведено літературну гру «Пізнай героя», «Казковий калейдоскоп», Цікаво була проведена літературна подорож «На гостини до Корнія Чуковського». Юних читачів супроводжували під час уявної подорожі лікар Айболить, Муха-цокотуха та інші герої К. Чуковського.

Особливою популярністю серед наших юних читачів користуються турніри, конкурси ерудитів. Ми їх проводимо як з командами, так і з індивідуальними гравцями. Наприклад, в конкурсі ерудитів «Юні читайлики» приймали участь дві команди: «Сонечко» та «Джерельце». Гра складалася з шести геймів: «Розминка», «Ти-мені, я-тобі», «Лототрон», «Розплутай клубочок», «Темна конячка», «Далі, далі…», а також конкурс для вболівальників.

А екологічний турнір «Знай, люби. бережи» проходив за турами: «Загадковий», «Відгадай звіра», «Бліц-вікторина».

Історична подорож «Гей ви, преславні козаченьки» перенесла дітей на кілька століть назад, у заплави Дніпра на славнозвісний острів Хортицю. У козацькому колі для них були влаштовані змагання ерудитів. На першому етапі була проведена вікторина «Козаки-лицарі духу»; а на другому етапі був проведений конкурс для спритних і сміливих «Втеча пораненого козака з полону», під час якого діти змагалися у фізичних вправах (біг в мішках, пройтися із завязаними очима по лінії з перешкодами тощо).

 
Вірші провідного бібліотекаря центральної дитячої бібліотеки м. Новомосковська Кривенко Вікторії Віталіївни

Шановні колеги!
 Надсилаємо Вам вірші провідного бібліотекаря центральної дитячої бібліотеки м. Новомосковська 
Кривенко Вікторії Віталіївни 
для журналу "Світ дитячих бібліотек".

Колискова

Щедро ясний місяць зорі розсипає,

Янголи всміхаються лагідно з небес.

На руках синочок в мами засинає,

Тихо починається казка із чудес.

 

Білий цвіт кружляє у моїм садочку.

Вже настала нічка, завтра – новий день.

Засинай синочку, колискових мама

Заспіва пісень.

 

Розповім тобі я, де ночує бджілка.

Сірий кіт муркоче, хоче прилягти.

Білченят маленьких повкладала білка.

Засинай швиденько і, маленький, ти!

 

 
Прекрасний світ любові і добра

Прекрасний світ любові і добра

 

                                                                             Желізняк Т.О.

                                                                        Завідуюча відділом обслуговування          

                                                                                     читачів-учнів 5-9 класів КЗК                          

                                                                                     «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей»

 

           B відділі обслуговування читачів-учнів 5-9 класів працюють читацькі об‘єднання: «Юні дослідники рідного краю», «Ліцеїст», «Закон і ми», «Книжкове товариство сучасних читачів-дівчаток». Вони відіграють надзвичайно важливу роль

в організації інтелектуального спілкування з однолітками, в наданні можливості творчого розвитку, психологічної підтримки дітей.

           Всі зустрічі в наших клубах відрізняє позитивна енергетика, бажання дітей досліджувати і жага отримувати відповіді на всі актуальні питання.

         Вдалим досвідом у нашому творчому багажі вважаю клуб дівчаток.

         Не маючи ніяких підказок, ми забезпечили життєдіяльність цього клубу.

         Ціль його роботи: створення оптимальних умов для читання і проведення дозвілля дітей; розвиток інтелектуальних і творчих здібностей; відвернення від згубного впливу «вулиці».

         Ми намагаємось привернути дітей до читання, дати максимум знань, які стануть в нагоді в подальшому житті. Організовуємо цікаві і корисні заходи: конкурсні ігрові програми, екскурсії, пізнавальні години.

         До нас прийшли дівчатка віком від 11 до 13 років. І ми вирішили, згідно з гендерним вихованням, створити клуб саме для них.

         Перед нами постали питання: «Як їх обєднати?», «Які в них інтереси, виховання?». Разом з психологом, у вигляді гри, провели анкетування. Проаналізували відповіді і склали план роботи (який також не є догмою, адже життя вносить свої корективи).

         Психолог бібліотеки звернула увагу на те, що це особлива група, оскільки ці діти, які знаходяться між дитинством і юністю, коли з ними відбувається багато змін. Підлітковий вік – це особливий період в житті кожної людини, коли він уже не дитина, але ще й не дорослий. І ці декілька років дуже важливі, тому що підліток готується до того, щоб стати дорослим. Тому необхідно не упустити його і дати найкраще; допомогти сформувати необхідні принципи, щоб він виявився підготовленим до дорослого життя.

 
Отут моя земля, любов моя і віра

 Отут моя земля, любов моя і віра

 

Саме цими словами хочеться розпочати свою розповідь про роботу бібліотек Шестірнянської сільської ради з краєзнавства. Чому з краєзнавства? Бо саме історичне минуле і сьогодення Шестірні дають для цього благодатний матеріал.

Наша Шестірня – це козацьке село, воно одне з найстаріших населених пунктів. Приблизна дата його заснування – 1689 рік. Існує цілий ряд легенд повязаних з історією заснування села. Одна з них говорить, що давним-давно, коли почали заселятися причорноморські степи, на місці теперішньої Шестірні був курінь, який заснував козак з шістьма пальцями на обох руках; тому козака стали називати шестірнею. Ця назва залишилася і за хутором, а згодом і за селом. Про Шестірню писав Д.І.Яворницький у своїй «Історії запорізьких козаків». Найбільше легенд існує про Кобилячу балку, або як її називають самі шестірнянці, Кобильною. Це те місце, де востаннє, наприкінці ХІХ ст. бачили диких коней-тарпанів.

Кобильна балка – справжня перлина нашої землі. Тут залишилися оазиси первісної природи, тієї, яку так любили і так ревно захищали козаки. Природні печери, розкішна природа, багатий тваринний світ… На всій планеті місць з таким ландшафтом і такою природою збереглося всього чотири. А скільки легенд у нас існує про козацькі клади…

Донести цю славну історію до юних користувачів, виховати в них любов до рідного краю, запалити в їхніх душах почуття гордості за свою малу батьківщину – в цьому ми вбачаємо своє основне завдання.

З метою прищеплення любові до рідного села, до людей, які тут живуть, формуючи у дітей національну гідність, громадську свідомість в Шестірнянській сільські бібліотеці був проведений усний журнал «Мій рідний краю – душі моєї частка». Перша сторінка журналу «Село моє – для мене ти єдине» висвітлювала історію села, починаючи від часу його заснування і до сьогодення. Особливо зацікавила дітей історія козацького кладовища; 37 кам’яних хрестів кладовища – це ніби німі свідки буття наших пращурів. Друга сторінка «Стежками рідного краю» показує, як ми, шестірнянці, любимо і шануємо кожний куточок села, кожну його стежину. Тут і цікава розповідь про річку Інгулець, про Кобильну балку – чудову перлину степу, бо не випадково Кобильна балка оголошена заповідною зоною. Третя сторінка – «Поезія – ти сила чарівна!» розкрила присутнім поетичну творчість односельчан. Четверта сторінка – «Пісня – душа Шестірні» про людей, якими гордиться шестірнянська земля: народного артиста України Григорія Гаркушу та заслуженого артиста Росії Михайла Білоусенка.

 
Літні промінці на книжковій сторінці.

 

Літні промінці на книжковій сторінці.

 

                                              

           Олена Дробенко,

                                                   зав. Семенівською сільською бібліотекою

                                                  Криничанський район, Дніпропетровська область

 

 

     Всі ми родом з дитинства. І дитячий світ – це світ мрій, фантазій, пригод. В ньому набагато більше запитань, ніж у дорослих. Тож серед приоритетних завдань Семенівської сільської бібліотеки – збагатити внутрішній світ дитини, стимулювати до розвитку, творчості, талантів, до пошуку своєї індивідуальності. Спілкування з гарною книгою для юних читачів – це якесь особливе таїнство, яке збагачує душу і серце, вчить, допомагає мріяти. Влітку наша бібліотека працювала за цільовою міні - програмою « Літні промінці на книжковій сторінці».

   Дітей зацікавила програма і вони з задоволенням приймали участь у всіх заходах, а призи за старання надали фермерські господарства громади.

     З дитячих років книжка допомагає дітям пізнати себе й зрозуміти світ, той хто любить читати – щаслива людина біля неї завжди багато друзів, розумних, добрих, вірних. Ці друзі – книги. Щоб визначити, які книги полюбляють читати діти, ми провели ярмарку корисних порад

«Мікрофон»

До нас завітала незвичайна книжкова виставка, а незвичайна тому, що вона розмовляюча і називалась « У світі мрій та пригод» , а разом з нею Мері Поппінс, Незнайка, дівчинка Яринка

із книги О .Бусенко   «Паперовий янгол».

На зустріч з мешканцями чудового Читай-міста, дітей запросив книжковий Гном, мандрували вулицею Барвистою, зустрілися з її жителями Фарбою та Пензликом, а потім

її Величність Королева Книга загадувала загадки і з відповідей склали три магічних слова:

ЧИТАЧ. КНИГА. БІБЛІОТЕКА.        

     Мода, як і книга, прийшла до нас із давніх часів, вона змінювалась й поверталася, але лишалася такою цікавою, як і книга, мода на книги ніколи не мине. Головне правильно розрекламувати книгу, зробити так, щоб її   помітили сотні читачів. На поличках книги розставлені за спеціальною   таблицею ББК. І книги з деяких відділів одягли своє найкраще вбрання, щоб розповісти про себе у стилі модного показу на бібліотечнім вернісажі   «Модні тенденції бібліотечно – бібліографічної класифікації».

 

 
Книгосвіт Дитинства

Книгосвіт     Дитинства

 Справжнє читання – це читання, що

захоплює розум, серце, пробуджує

роздуми про світ і самого себе,

         примушує підлітка бачити себе й

             думати про власне майбутнє

                                                          

В.Сухомлинський

  

            Сьогодні в нашому суспільстві ми спостерігаємо тотальне захоплення найновішими засобами електронної інформації – Інтернетом, комп‘ютерами, відео та телебаченням.

            Завдяки Інтернету людський розум насичується найрізноманітнішою інформацією, що надходить з усього світу. Однак, не всі споживачі цієї інформації спроможні зрозуміти цінність фактів, теорій, концепцій, про які дізнаються. Більше того, молодь, діти перестали читати посадивши себе «на голку» новин та інформаційних знань. Ми ще ніколи не володіли таким обсягом інформації, і водночас не були так далеко від глибин власної сутності, в які занурювалися, завдячуючи добрим і мудрим книжкам.

            Які це має наслідки? Надзвичайно сумні… Надмірне захоплення дітуй цими новітніми дітищами технічного та електронного прогресу привело до падіння інтересу до книги, до літератури, що підтверджується на сам перед малочитанням.

            Малочитання – річ загрозлива… Дитина, котра не читає, зазвичай погано володіє технікою читання, не вміє слухати, викладати свої думки. Це призводить до проблем у професійній діяльності: такі люди ніколи не здатні оволодіти навіть елементами багатьох професій; а також до проблем у вихованні: людина йде у життя з примітивною духовною орієнтацією, схильністю до агресивності, що руйнує не лише її саму, а й суспільство загалом.

 
<< Первая < Предыдущая 1 2 3 Следующая > Последняя >>

Страница 1 из 3
Joomla inotur Finland