facebook 4394Twitter 1BloggerLOGO KO

Статті
Книга як шлях до творчості

Книга як шлях до творчості

 

Творчість – це вершина духовного життя людини, показник найвищого ступеня розвитку її інтелекту, почуттів, волі. Душа дитини – чиста і відкрита. І найвище завдання бібліотекаря – домогтися того, щоб дитина відчувала прекрасне, захоплювалася ним, дивувалася з нерукотворної краси природи і прекрасних творінь людських рук і розуму. Подив, благоговіння перед прекрасним – це те, без чого немислиме становлення справжньої культури інтелектуальних і моральних почуттів. Естетичне сприйняття творів літератури, музики, живопису вимагає активної внутрішньої діяльності дитини. Слово допомагає глибше відчути найголовніші відтінки краси, а краса ніби зміцнює в її свідомості емоційне забарвлення слова, доносить до розуму й серця його мелодію і аромат.

Всю роботу нашої бібліотеки ми прагнемо побудувати так, щоб з року в рік перед юними читачами дедалі глибше розкривався світ великих ідей, відображених у живопису, музиці, театрі. Переживання почуття насолоди від прекрасного – перша спонука до власної творчості. Це особливо помітно на літературних спробах наших читачів. Чим глибше пережила дитина красу, відбиту в поетичних творах, у живописі, музиці, тим більше у неї інтерес до власного духовного світу, тим сильніша потреба виразити в слові, фарбах власну думку, почуття.

З метою стимулювання творчої діяльності, створення самореалізації користувачів-дітей оформлено куточок «Хатинка творчості», в якому щомісяця оформлюються тематичні виставки, на яких представлені дитячі поробки з паперу, пластиліну, бісеру, природних матеріалів: «Смарагдова краса України», «Розкажу вам казку», «Малюємо героїв мультфільмів», «Квіти в моєму житті», «Природи світ, як музика, чарівний» тощо.

Традиційно вже впродовж останніх 5 років, проводиться конкурс дитячих малюнків «Який прекрасний цей світ».

Книги пробуджують у дітей фантазію, творчу уяву, вчать спостерігати і пізнавати навколишній світ, дивуватися світові і не тільки радіти самим, а й ділитися своїми почуттями та емоціями з іншими. Цьому сприяють виставки, на яких поряд із книгами розміщуються дитячі малюнки. Особливо яскравими були виставки: «В серцях кохання ми несем», «Великдень на Україні», «Великий син українського народу», «Дивосвіт навколо нас», «Дорога у велике життя починається від рідного порогу».

Великою популярністю у наших юних читачів користується цикл книжково-ілюстрованих виставок «Чарівні пори року», на яких представлені дитячі пейзажі на вільні поетичні рядки: «Ой, весна, днем красна, що ж ти, весно, нам принесла», «Прилетіло літечко на рожевих крилечках», «Одягає осінь в жовті шапочки ліси», «Біла зимонька прийшла, саньми свята нам привезла».

Під час оформлення книжково-предметної виставки «Писанкове розмаїття» діти вивчали, підбирали узори, виготовляли писанки та великодні прикраси.

 
ЧЕРЕЗ КНИГУ – ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ

                           

                                                             Любов Чехович,

                                                           Директор КЗК «Криничанська

                                                          центральна районна бібліотека для дітей»

                                                           смт. Кринички, Дніпропетровська область  

 

 

ЧЕРЕЗ КНИГУ – ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ

 

 

 

                                                    Як річка починається з малого джерела,

                                                     З малої іскорки спалахує багаття,

                                                     Так і талант в душі дитини визріває

                                                      І вироста з дитячого завзяття.

 

                                                                               / С.Дубровська/.

 

         Дитинство – це найкраща пора в житті кожної людини, і найважливіша. Адже саме в цей період життя формується духовний світ людини, її майбутня особистість та проявляються перші паростки творчих здібностей і майбутнього потенціалу.

 

         Саме розумна книга навчить дитину добру, благородству, милосердю і справедливості. Книга і бібліотека поняття невід»ємні. Через бібліотеку вона приходить до читача.

         2013 рік знаменний для Криничанської центральної районної бібліотеки для дітей. Ми відмічаємо свій 65 - річний ювілей.

Кожна бібліотека є носієм певних традицій

А почалось все в далекому 1948 році…

 

       З фонду   центральної районної бібліотеки для дорослих були виділені дитячі книги. Вперше для своїх юних читачів відчинила двері дитяча бібліотека, що розмістилася в маленькій кімнаті колишнього приміщення районного Будинку культури.

 

Розруха, повоєнна відбудова, невеличкий бібліотечний фонд… Біографія її ввібрала в себе багато яскравих сторінок, але було дуже непросто поновити діяльність бібліотеки. Відбувалися зміни в структурі і штаті бібліотеки.

 

 
Історію пишемо самі: бібліотечне краєзнавство

Історію пишемо самі: бібліотечне краєзнавство

 

                                                                                              За все люблю тебе, мій краю,

                                                                                               Де цвітом молодість буя.

                                                                                               За тебе кращого не знаю

                                                                                                Дніпропетровщино моя.

                                                                                                                                         Г.П.Бідняк

Кожній людині притаманна любов до рідного краю, «малої Батьківщини», як ми часто величаємо непримітну краплинку на карті, де з'явилися на світ. Чуття Вітчизни супроводжує нас усе життя і є одним із найсвітліших і найсвятіших.

 

Нині патріотичне, національне виховання дітей займає провідне місце в навчально-виховному процесі та роботі дитячих бібліотек. Вихованню патріотичних почуттів любові до рідної землі, збагаченню духовного світу дитини допомагає використання краєзнавчого матеріалу. З огляду на це, зростає роль краєзнавства, зокрема його культурно-мистецьких, літературних напрямків. Саме бібліотека формує особистість на ґрунті історії, культури, традицій народу.

 

Мета бібліотечного краєзнавства – зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про минуле та сучасність рідного краю.

 

За всі роки свого існування (з 1966 року) міська дитяча бібліотека Комунального закладу культури «Жовтоводська централізована бібліотечна система» зібрала великий краєзнавчий фонд, який містить різні документи з історії Дніпропетровщини, її літературне та культурно-мистецьке життя, про видатних людей рідного краю. Є в бібліотеці література про історію міста Жовті Води, твори місцевих письменників і поетів. Фонд доповнюють папки газетно-журнальних статей: «Сторінки історії нашого міста», «Екологічні проблеми міста та області», « Козацьке минуле нашого міста», «Культура міста: минуле та сучасне», «Поезія рідного міста та краю», «Почесні громадяни та видатні люди міста».

 
Дитячі бібліотеки Дніпродзержинська

Дитячі бібліотеки Дніпродзержинська

 

         Вас вітають дитячі бібліотеки Дніпродзержинська. До централізованої бібліотечної системи нашого міста входять 3 дитячі бібліотеки та 5 дитячих відділів при дорослих бібліотеках – філіалах. Центральна міська бібліотека для дітей – найстаріша дитяча бібліотека, вона стала першою бібліотекою в місті, створеною саме для обслуговування юних читачів. В 2011 році ЦДБ відсвяткувала свій 65-річний ювілей. Починалася наша історія з дитячого відділу міської бібліотеки    ім.

Т. Г. Шевченка, в якому не було навіть штатного працівника. Як реліквію зберігають бібліотекарі реєстраційне свідоцтво, датоване 1 листопада 1946 року. Саме відтоді почала працювати «Міська дитяча бібліотека». Першою завідуючою у 1946 році стала Шпуй Марія Степанівна. За роки свого існування Центральна дитяча бібліотека дуже змінилася. Якщо в 1946 році її читачами були 105 дітей, то зараз бібліотека обслуговує майже дві з половиною тисячі користувачів. Книги, журнали, бібліотечний кінозал, безкоштовний Інтернет – все це до послуг маленьких і дорослих. В 1979 році бібліотека одержала статус Центральної міської бібліотеки для дітей в централізованій бібліотечній системі. У лютому 1975 року до бібліотеки прийшла молодий спеціаліст Туркіна Ніна Іванівна, а в жовтні 1976 року вона вже стала завідуючою дитячою бібліотекою (з 1979 року – заступник директора ЦБС по роботі з дітьми). Сьогодні колектив бібліотеки високопрофесійний, з великим досвідом роботи. Дорофеєва Тетяна Володимирівна, Писаревська Тетяна Миколаївна, Ревко Людмила Анатоліївна працюють у бібліотеці більше 20 років. Вони знавці дитячої літератури, закохані у справу свого життя. А недавно завідуючою Центральної бібліотеки для дітей стала Табакова Інна Миколаївна, яка багато років тому була читачкою цієї бібліотеки. Центральна бібліотека для дітей є лауреатом міської премії в галузі культури, мистецтва та туризму в номінації «Бібліотечна справа» 2010 року, в 2009 році бібліотека отримала диплом «Краща бібліотека року», в 2011 році стала переможцем конкурсу проектів програми «Бібліоміст» «Надання нових бібліотечних послуг за допомогою Інтернет», а в 2012 – з проектом конкурсу буктрейлерів «Любов моя – футбол» увійшла до числа переможців 9 раунду. Колектив бібліотеки неодноразово був нагороджений грамотами і подяками міського голови. Провідний бібліотекар Дорофеєва Т. В. стала переможцем обласного конкурсу «Кращий бібліотекар дитячої бібліотеки» 2011 року.

 
Бібліотека і ювілей області.

                                                              Анна Іванівна Горб,

                                     бібліотекар відділу обслуговування читачів-учнів 5-9 класів

                                                     КЗК «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей»

 

Дніпропетровська область – це красуня

В зелених барвах літа і весни,

У жовтому осінньому намисті,

У білій шубці сніжної зими.

Вона красива в золотистім полі,

Що грає хвилею важких хлібів,

Вона чарівна піснею на волі

Й прекрасна давнім подвигом дідів…

             Друзь Тетяна

[Дніпропетровська область – це красуня…]: Вірш/Т.Друзь // Ластів’ята. Твори початківців:          

   поезія, проза.-Кн.4.-Д.: КЗК « Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей»: Гамалія, 2007.-С.54.

 

   На двадцять першій річниці незалежності України все більше зростають наші знання про історію та культуру нашої величної держави, та ще більше виникає запитань та інтелектуальних потреб у цій необсяжній та цікавій темі. Адже, історія рідного краю – невичерпне джерело знань. І ми, бібліотекарі, вважаємо дуже важливим прищеплювати молодому поколінню любов до історичного минулого, повагу до культури рідної країни, виховувати екопланетарне мислення, тому що вже завтра від наших юних читачів буде залежати яким буде майбутнє України. А велика справа завжди починається з маленької. Якщо дитина навчиться шанувати рідну оселю, місто, то у майбутньому вона з більшою повагою буде ставитись до свого краю, до його історичних та природних пам’яток.

   Тому зараз краєзнавча робота є пріоритетним напрямком діяльності практично усіх бібліотек. Показово, що одним з перших нормативних документів у бібліотечній справі незалежної України стало “Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України”(1996 р.), в якому знайшла реальне відображення сучасна концепція бібліотечного краєзнавства. Укази Президента України «Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні на період до 2010 р.» (2001 р.) і «Про забезпечення підготовки і випуску багатотомного енциклопедичного видання «Звід пам’яток історії і культури України» (2001 р.) свідчать про державну підтримку справи збереження, вивчення та популяризації історико-культурної спадщини.

 
Живіть з прекрасним у душі

Тетяна Миколаївна Федусь,

завідуюча відділом мистецтв

КЗК «Дніпропетровська обласна

бібліотека для дітей»

Живіть з прекрасним у душі

 

В наш бурхливий час у суспільстві проходять кардинальні зміни: поява і прогрес нових технологій, захоплення дітей та юнацтва комп'ютером і Інтернетом, все це вплинуло на спад читацької активності, отже популяризація книги   являється основним завданням дитячих бібліотек.

     Сучасність вимагає від бібліотек проводити активну рекламно-іміджеву діяльність для більш повного забезпечення потреб підростаючого покоління у освіті, самоосвіті, в духовному, емоційному і естетичному розвитку.

     Тема мистецтва, на сьогоднішній день набирає обертів.

Дуже хочеться, щоб кожна людина, починаючи з дитинства, пізнавала світ мистецтва і навчилася відчувати прекрасне, світле, вічне.

     Як сказав Грюн: «Творити мистецтво можуть лише обрані, любити і розуміти його – будь-яка людина».

     Існує багато видів мистецтва: архітектура, скульптура, живопис, графіка,

декоративно – прикладне мистецтво, література, музика, театр, цирк, художня самодіяльність, кіно і телебачення, художня фотографія, хореографія…

   Різножанровий матеріал з питань мистецтва можна знайти у відділі мистецтв

обласної бібліотеки для дітей, який раніше мав назву - відділ естетичного виховання.

 
Проектна діяльність в організації бібліотечного сервісу для дітей

«Проектна діяльність в організації бібліотечного

сервісу для дітей»

Ольга Прокопович-Ткаченко,

заступник директора по роботі з дітьми

КЗК «Дніпропетровська обласна

бібліотека для дітей»

         

Кожна бібліотека потребує динамічного розвитку, щоб бути центром тяжіння для дитячої аудиторії та місцевої громади. Бібліотечні колективи шукають універсальні методи залучення до читання, модернізують напрацьовані форми в сучасний компонент роботи. Актуальною на сьогоднішній день є проектна діяльність бібліотеки. Здебільшого, в основу проектів закладено вже відомі бібліотечні методи і заходи. Але робота в проектному режимі стимулює фахівців шукати нетрадиційний підхід в усьому спектрі діяльності бібліотеки.

Колектив Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей має певні напрацювання в створенні проектно-програмних комплексів роботи, які направлені на розробку нових форм та методів популяризації бібліотечних фондів, реалізацію партнерських проектів з метою розкриття можливостей бібліотеки.

 

 

Панченко В.М., провідний психолог

 КЗК «Дніпропетровська обласна

                                                                                                                                                          бібліотека для дітей»

 

Психолог в дитячій бібліотеці 

         Не відкриємо ніякої таємниці, якщо скажемо, що книга дуже часто, особливо в складних життєвих ситуаціях позитивно впливає на здоров’я та настрій людини. 

         В нашій свідомості книги – це хранителі духовних традицій. 

         Протягом останніх років в діяльність бібліотек, в першу чергу дитячих, разом з традиційними направленнями роботи з книгою затверджується ще один – бібліотерапія, тобто лікування душі словом. 

         Сьогодні по відношенню до дітей можна судити про культуру суспільства в якому вони живуть. 

         І сьогодні саме бібліотеки повинні допомогти дитині почувати себе впевнено та приймати активну участь в житті суспільства. 

         Робота психолога в нашій бібліотеці побудована за наступними напрямками: 

−       психологічна підтримка дітей-читачів бібліотеки; 

−       розширення діапазону взаємодії з організаторами дитячого читання; 

−       використання потенціалу бібліотерапії; 

−       апробація сучасних методик індивідуального підходу до особистості дитини; 

−       допомога в створенні психологічного комфорту в колективі, підвищенні професійного рівня фахівців бібліотеки.

 
Дитяча бібліотека — духовна скарбниця для дітей Ольга Іванівна Шарабура

Ольга Шарабура, 
директор Дніпропетровської ОДБ

 

Дитяча бібліотека — духовна скарбниця для дітей

 

   На сучасному етапі розвитку суспільства загострилися гуманітарні проблеми, проблеми збереження і розвитку духовно-моральних традицій вітчизняної культури і, як наслідок, проблеми читання дітей. Бібліотеки традиційно відіграють не останню роль у формуванні активної життєвої позиції у дітей, починаючи з раннього віку. Кожний соціальний інститут вирішує єдине завдання — виховання майбутнього громадянина і розвиненої особистості своїми специфічними засобами. Середовище дитячої бібліотеки найбільше підходить для моделювання духовного світу дитинства, відкриває для дитини його особистісну цінність. Дитині за природою духовного, душевного та тілесного упорядкування найближче діалогова форма спілкування. Дитяча бібліотека надає можливість для подібного діалогу, пропонує форми і засоби вільного спілкування, передавання культури від людини до людини. Саме в такому напрямі й намагається працювати Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей. Своїм головним завданням ми вважаємо забезпечення збереження традицій дитячого читання як духовного потенціалу суспільства.

 

 
Стрічає радо всіх гостей бібліотека для дітей О.О.Прокопович

Стрічає радо всіх гостей бібліотека для дітей

Казковий палац у сучасному місті
Як острів духовності і доброти
Тут книги цікаві, яскраві, корисні,
Щоб гідно зростала людська особистість
І цінності вічні могла зберегти

            В старовинному будинку на вулиці Ворошилова, 9 який є пам’ятником архітектури і прикрашає місто Дніпропетровськ, знаходиться обласна бібліотека для дітей.
            Бібліотеку започатковано у 1922 році як дитячий відділ при міській бібліотеці. Статус обласної бібліотеки було присвоєно у 1935 році. В структурі бібліотеки 7 відділів, які функціонують за всіма напрямками бібліотечної діяльності. Бібліотека є методичним центром для 80 міських та районних бібліотек для дітей, а також 484 сільських та селищних бібліотек. Крім того, постійно надає консультативну та практичну допомогу бібліотекам і закладам всіх систем і відомств, що обслуговують дітей та займаються їх вихованням і навчанням.
           

 
Оазис мудрості й душевного тепла" О.І.Шарабура

Царство мудрих добрих книг

Директор Дніпропетровської обласної
бібліотеки для дітей – Ольга Іванівна Шарабура,
заслужений працівник культури України

            «Обласна дитяча» на сьогодні – це інформаційний, культурний, освітній заклад. До послуг користувачів понад 171 тисяча одиниць зберігання бібліотечного фонду, щорічне оновлення книжкового фонду на 4000 примірників (60% з яких книги українською мовою) та передплата близько 250 назв періодичних видань для читачів різних вікових категорій та організаторів дитячого читання. В структурі бібліотеки 7 відділів, робота яких направлена на задоволення освітніх, особистих, пізнавальних інтересів відвідувачів закладу. Ті, хто потрапляє до нашої книгозбірні вперше, – не залишає її, а відслідковуємо, що багато хто з наших читачів приводить своїх дітей, внуків і навіть правнуків. Обслуговуємо книгою всіх, кого цікавить дитяча література. Тих, хто спочатку «пробує» книгу «на зуб», а потім йде з нею через все життя. Часті гості відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів мами з дітками 8-10 місяців свого життя, більш активніші – з 1,5 річного віку. Ці стараються вибрати книгу самостійно. Основні користувачі бібліотеки – діти шкільного віку, яких треба переконати, що книга – порадник, друг і найкращий помічник.
           

 
<< Первая < Предыдущая 1 2 3 Следующая > Последняя >>

Страница 2 из 3
Joomla inotur Finland