Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей


Вітаємо на сайті Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей - головної дитячої книгозбірні Дніпропетровщини. Матеріали сайту призначені для дітей, батьків, педагогів та бібліотечних фахівців.

Соціальна реклама

Бібліотечному фахівцю

23 грудня проводиться День сімейних коренів. Свято родоводу. Ці грудневі заходи у третьої декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Національний день коренів дає людям можливість глибше замислитися про спадщину, історію та походження своєї родини. Зимовий час - ідеальний час для вивчення своїх пращурів і збору сімейної інформації. Завжди знайдеться один член сім'ї, який взяв на себе роль родинного історика й охоче ділиться спогадами та історіями за обіднім столом. Хоча це виснажливий процес (якщо ви вирішите справді глибоко копнути), він вартий того, щоб простежити свій родовід.

Сім книг, які варто використати при дослідженні родоводу

Шукаючи своє коріння, дослідники намагаються використовувати різні джерела інформації, щоб реконструювати родовід та сформувати цілісне генеалогічне дерево. Як правило, дослідники починають роботу із збору усних свідчень про предків у своїх родичів, а далі вже шукають інформацію у метричних книгах в архівах. Однак крім тої інформації, яка побутує у родині та архівних документів, важливим компонентом генеалогічного пошуку є використання спеціальної історичної, краєзнавчої та довідкової літератури. Ми підібрали 7 книг та багатотомних видань, які допоможуть у дослідженнях родоводу та генеалогії:

1. «Реабілітовані історією»

Серія науково-документальних видань «Реабілітовані історією» була створена за підтримки Служби безпеки України, Українського культурно-просвітницького товариства «Меморіал» ім. В. Стуса та Інституту історії України НАН України. Колегія головних редакторів цієї серії науково-документальних видань була утверджена Кабміном України ще 11 вересня 1992 року, тоді ж було створено колегії та групи наукових редакторів, які займались підготовкою томів щодо окремих областей.

До структури кожного обласного тому входить декілька книг. У першому томі, як правило, міститься вступна стаття-дослідження, де особливу увагу зосереджено саме на особливостях  функціонального політичного апарату режиму СРСР в межах області. Також публікуються історичні нариси про особливості функціонування репресивної системи в області та статті про окремих репресованих державних, наукових та культурних представників країни,  звичайних працівників міст та сіл. Матеріали відображають глобальність та значимість «соціальної чистки» у радянському суспільстві. У розділі «Мовою документів» опубліковані історичні джерела, що відображаються методику діяльності служб держбезпеки СРСР.

Проте для дослідника родоводу особливу цінність мають тисячі укладених в алфавітному порядку коротких біографічних довідок жертв репресій із посиланнями на вихідні джерела. Серед опублікованих біограм можливо натрапити і на власних родичів чи односельчан.

В планах авторів видання мало містити 27 томів і серія за своїм видавничим форматом повинна була нагадувати вже відомий видавничий проект «Історія міст і сіл Української РСР», але обсяг книг з кожної області залежав і від числа репресованих осіб, яких в ті часи налічувалось сотні тисяч і від кількості цікавих та унікальних документів, які були підготовані до видання. Завдяки праці авторів було визначено регіональні особливості радянського державного терору, виявлені імена репресованих культурних та політичних активістів, урядовців, церковних ієрархів та священиків, робітників та селян, представників наукової та творчої інтелігенції, які загинули у сталінських таборах. Усі томи доступні для завантаження на сайті Інституту національної пам’яті. Видавничий проект ще не є завершеним і продовжує щороку поповнюватись черговими томами публікацій.  

2. Книга пам’яті жертв Голодомору

 

 Це багатотомне видання було підготоване за підтримки Інституту національної пам’яті України, обласних держадміністрацій та обласних рад. У «Книзі пам’яті» відображено одну з найтрагічніших подій в історії українського народу – штучний голод, організований в Україні у 1932-1933 роках Сталіним та його поплічниками. Кожен том видання укладений за географічним принципом і стосується окремих областей, де відомості про жертв голодомору подаються в алфавітному порядку у вигляді коротких мартирологів у відповідності до конкретних населених пунктів та районів, до яких вони відносилися. Відомості про жертв голодомору зібрані як на основі  архівних матеріалів, так і на підставі особистих свідчень очевидців. У ході підготовки видання у кожному районі  були сформовані пошукові групи дослідників для інтерв’ювання ще живих очевидців Голодомору. Упродовж роботи пошуковців було виявлено величезну кількість різноманітних фактів  та документальних підтверджень, щодо Голодомору на теренах підрадянської України. Ця інформація у «Книзі пам’яті» була включена у вигляді окремих публікацій історичних джерел в межах кожного тому. Документи, які опубліковані в книзі та використані для укладення мартирологів загиблих, переважно знаходяться у фондах обласних архівів, Центральному державному архіві громадських об’єднань України, Центральному державному архіві вищих органів влади і управління України. Видання є цінним для всіх, кому небайдужа ця трагічна сторінка української історії. З практичної точки зору добре укладені алфавітні покажчики до Книги пам’яті жертв Голодомору спрощують пошук потрібних прізвищ та імен, а дані про місце народження та проживання, вік, характер занять постраждалих від голоду осіб є цінним доповненням для генеалогічних досліджень.

3. Історія міст і сіл Української РСР

«Історія міст і сіл УРСР» є 26-томним енциклопедичним виданням, що містить інформацію про історію населених пунктів України починаючи від давніх часів і закінчуючи 70-ми роками минулого століття. У створенні видання брали участь понад сотні авторів, серед яких науковці, працівники архівів, музеїв, вчителі та викладачі. Праця стала своєрідним поштовхом до розвитку краєзнавчого руху в Україні та відкрила новий напрямок у дослідженні історіографії та популяризації знань про традиції, історію та культуру рідного краю. В ході написання книги, було досліджено понад 3,5 тисячі архівних справ та інших документів, щодо історії, культури та освіти, матеріального виробництва і суспільно-політичних відносин окремих регіонів України. Тому ця книга може бути корисною для дослідників, яких цікавлять джерела, що містяться у обласних державних архівах України до історії конкретних населених пунктів, адже у праці є відповідні посилання. Окрім архівних джерел при створенні «Історії міст і сіл УРСР» використовувалася історико-краєзнавча спадщина, що відклалася у бібліотечних фондах України. Враховуючи використання величезної інформаційної бази, а також постанов, декретів, положень, звітів, статутів, супровідних записок, енциклопедичних довідників, фотоальбомів, мемуарів, статистичних збірників та інших документів, ця книга обов’язково має бути використана у дослідженнях краєзнавчого та генеалогічного характеру. Для дослідника родоводу «Історія міст і сіл» важлива тим, що допомагає з’ясувати історичний контекст, в якому розвивалася історія самого роду, зрозуміти зміни в адміністративній приналежності населених пунктів, де проживали предки, а також соціальні, етнічні, релігійні особливості мешканців цих населених пунктів у історичній ретроспективі. Якщо пощастить, то в «Історії міст та сіл» можна натрапити на згадки про окремих представників досліджуваного роду.

Водночас сучасним дослідникам слід зважати за сильну заідеологізованість видання «Історії міст та сіл», де історія розвитку населених пунктів подається крізь призму класової боротьби, таврування штампами буржуазного націоналізму учасників визвольних змагань 1917-1921 років, месійної ролі Росії в історії України тощо. Деяка інформація, як ото найдавніші згадки про населені пункти є застарілою, тому слід теж зважати на результати більш сучасних краєзнавчих досліджень.

4. Зведений каталог метричних книг, які зберігаються в архівах України.

Міжархівний довідник метричних книг, що зберігаються в архівах України видавався редакційною колегією серії «Архівні зібрання України» і включає відомості про колекції метричних книг з державних обласних і центральних архівів України. Перший том видання побачив світ у 2009 р. і містив дані про метричні книги фондів державних архівів Волинської, Дніпровської та Закарпатської областей. Видання передусім адресується історикам, журналістам, генеалогам, архівістам та краєзнавцям. Для зручності користування довідником, назви міст та сіл подано за алфавітним порядком. По окремих місцевостях укладено так звані зворотні покажчики, завдяки яким, володіючи даними про сучасну назву населеного пункту, дослідник може відшукати його давнішу назву. Крім назви населеного пункту наводиться назва храму, де велася метрична книга, а далі вже вміщений перелік архівних справ, та хронологічні межі, які ці справи охоплюють. Важливо, що у довіднику зазначений номер фонду та опис, у яких ця справа зберігається. Тому у архів дослідник може прийти вже із заздалегідь підготованим переліком потрібних для дослідження справ, або попередньо замовити їх для видачі у читальний зал архіву.

Варто наголосити, що зведений каталог метричних книг не містить індексів прізвищ, а лише подає інформацію про стан зебереження та сигнатури метричних книг того чи іншого обласного архіву. Однак це дуже цінне видання, адже на його базі вже заздалегідь можна визначити потенціал майбутнього генеалогічного дослідження, без безпосереднього звернення до архіву. Додамо, що після укладення багатьох покажчиків метричні книги і надалі продовжували надходити у архіви з відділів РАЦС, тому представлена у довідниках інформація меже бути не повною. Тому, якщо бракує метричних книг по населеному пункту, який Вас цікавить і особливо, якщо це матеріали першої третини ХХ ст., у такому випадку все ж слід уточняти, чи метрики не були передані до архіву протягом останніх років. Що ж до подальших генеалогічних пошуків, то після з’ясування по довіднику наявності збережених матеріалів та їхніх сигнатур, досліднику необхідно починати пошуки вже у самих державних архівах, де зберігається відповідна інформація.

5. Лисенко С., Чернецький Є. Правобережна шляхта (кінець XVIII - перша половина XIX ст.): Список шляхти Волинської, Київської та Подільської губерній, дворянські права якої перевірила Центральна ревізійна комісія. – Біла Церква: Вид. О. Пшонківський, 2007. – 448 с.

Довідник є важливим джерелом до соціальної історії шляхти Правобережжя кінця XVIII - першої половини XIX ст. У виданні відображена доля шляхти Київщини, Поділля, Волині, Васильківського та Махновського повітів, яка після поділів Речі Посполитої була приречена на втрату своїх станових привілеїв (декласацію), або змогла інтегруватися до соціальної структури дворянства Російської імперії. Основу книги складає алфавітний покажчик сотень шляхетських родин, які перед спеціальною комісією доводили своє знатне походження та право посідати дворянський титул. Комусь це пощастило довести, а комусь – ні, та все ж, якщо у досліджуваної родини є шляхетські коріння на теренах Київщини, Волині чи Поділля, дане видання може дати важливі зачіпки при пошуку документів до історії та генеалогії родини у XVIII – середині ХІХ ст. Отож це довідкове видання допоможе передусім дослідникам, що вивчають передусім генеалогію шляхетських родів.

6. Редько Ю. Словник сучасних українських прізвищ у двох томах. – Львів, 2007.

Двотомний словник містить інформацію щодо виникнення та поширення сучасних українських прізвищ. Автор книги Юліан Редько (1905-1993) був доктором філологічних наук, відомим українським мовознавцем, фахівцем з української антропонімії, письменником та перекладачем. Ще за життя він видав книгу «Сучасні українські прізвища», де спробував пояснити їх походження та значення, проілюстрував географію поширення в Україні. Видання також містить дані щодо семантики, правопису, відмінювання та правильних наголосів українських прізвищ. Вже після смерті Ю.Редька був виданий його Словник українських прізвищ, матеріал для якого автор збирав анкетним методом в усіх областях України протягом десяти років. У зборі матеріалів допомагала велика кількість осіб, у тому числі студенти філологічних факультетів. Працюючи над цим проектом, автор ставив перед собою мету розглянути шлях виникнення українських прізвищ, їх словотворчу будову та географію поширення на території України, сюди увійшли напрацювання, опубліковані в його книзі «Сучасні українські прізвища».

Історія прізвища – це неодмінна складова історії родини. Тому працюючи над родоводом, дослідник має використовувати такого типу видання, що на фаховому рівні дозволяють зрозуміти первісне значення родового прізвища. Звичайно, словник має певні недоліки й неточності. Не всі прізвища там можна віднайти. Проте використання Словника сучасних українських прізвищ може дати дослідникам поштовх до більш точного й поглибленого вивчення генеалогії та історії роду.

7. Зосимов А. Словник українських прізвищ. – Харків, 2015.

Майже кожній людині цікаві корені його особового прізвища, адже це – невід’ємна частина родової генетики та національного  менталітету, що передається за соціальним спадкоємством. Традиційно прізвища формувались від прізвиськ, що відображали специфіку генотипу людину та відокремлювали її від оточення. У словнику українських прізвищ Анатолія Зосимова представлено понад 100 тисяч українських прізвищ, з початку ХІХ ст. і до сьогодення, та їх варіантів, включаючи вимову та правопис. Основою інформаційної бази стали матеріали з бібліотек, телефонних довідників міст та селищ України, Білорусі, Росії, і навіть канадські та австралійські словники українських прізвищ. Над «Словником українських прізвищ» автор працював понад 15 років. У книзі також наводяться варіанти походження та значення подібних за звучанням прізвищ та тих, що походять від назв конкретної місцевості, де проживали перші носії прізвища. Користуючись поданою у словнику інформацією, дослідник має можливість віднайти витоки досліджуваного особового прізвища та його первісне тлумачення, а також окреслити територіальні межі його поширення.

 

 

 

 
Другий день Тижня дитячого читання.
Дата: 03-27-2024 Просмотры: 65
У другий день Тижня дитячого читання найменші читачі завітали на лялькову виставу «Наша книжечка охайна - вірна подруга дітей». В театралізованій формі дітки ознайомилися з правилами поводження з ...
 Урочисте відкриття Тижня дитячого читання.
Дата: 03-26-2024 Просмотры: 321
Вчора у Дніпропетровській обласній бібліотеці відбулося урочисте відкриття Тижня дитячого читання. Захід відкрила в.о. директора бібліотеки Ольга Прокопович – Ткаченко. Вона привітала присутніх ...
Обласна творча майстерня «Весна дарує нам надії і кохання».
Дата: 03-26-2024 Просмотры: 283
Обласна творча майстерня «Весна дарує нам надії і кохання» об'єднала митців з Дніпра, Кам'янського та Черкаського.   Ведуча зустрічі – голова Асоціації композиторів ДОО НВМС, педагогиня ДДМШ № 2 ...
Сьогодні День європейських авторів.
Дата: 03-25-2024 Просмотры: 234
25 березня цього року Європейська комісія вже другий рік поспіль проводить День європейських авторів із метою підсилення інтересу до читання та відкриття всього багатства європейської літератури. ...
Уряд підтримав законопроєкт з відновлення державної влади в Криму
Дата: 03-25-2024 Просмотры: 17
  Сьогодні Кабмін підтримав законопроєкт, яким вносяться зміни до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Ними пропонується створити правові передумови для відновлення роботи державних ...
Засідання KidsLibClub в бібліотеці.
Дата: 03-24-2024 Просмотры: 14
24 березня відбувся #KidsLibClub, де маленькі читачі мали змогу вивчити нові слова з теми "Animals". весело та змістовно провести час.    Учасники й учасниці клубу отримали купу задоволення ...
Інтерактивний ляльковий театр «Іскорки суперсили» в обласній бібліотеці для дітей.
Дата: 03-22-2024 Просмотры: 214
Вчора маленькі читачі зустрілись в інтерактивному ляльковому театрі «Іскорки суперсили» від UNICEF Ukraine   Тема зустрічі - «Екопарк». У формі гри з казковими персонажами діти опанували правила ...
Літературна імпреза
Дата: 03-21-2024 Просмотры: 313
Напередодні Всесвітнього дня поезії до обласної бібліотеки для дітей  завітали молоді поетки Сніжана Біла та Анна Щербак,  ця зустріч пройшла  в рамках Національного тижня читання поезії.  Адже ...
Лялькова вистава
Дата: 03-20-2024 Просмотры: 304
Ляльковий театр – один з найбільш доступних видів діяльності, який дозволяє вирішувати багато проблем педагогіки і психології, пов’язані з моральним і художнім вихованням, розвитку уяви, ...
«Лідер читання – 2023» Дніпропетровщини, Михайленко Поліна, стала учасницею у VІ Всеукраїнській сутінковій вечірці «Повірка чарівних істот українського фольклору».
Дата: 03-19-2024 Просмотры: 219
 «Лідер читання – 2023» Дніпропетровщини, Михайленко Поліна, стала учасницею у VІ Всеукраїнській сутінковій вечірці «Повірка чарівних істот українського фольклору» за книгами Дари Корній, яку ...
На екскурсію до бібліотеки завітали учні  альтернативної школіи
Дата: 03-18-2024 Просмотры: 241
На екскурсію до бібліотеки завітали учні  альтернативної школіи "Green Cat". Діти доторкнулися до цікавого і різнобарвного світу книжок, подивилися лялькову виставу і зробили руханку - пізнавально ...
Сьогодні починається  Національний тиждень читання поезії.
Дата: 03-16-2024 Просмотры: 421
16 березня, починається Національний тиждень читання поезії, що триватиме до 24 березня. У ці дні ми пропонуємо всім українцям об'єднатися навколо поетичного слова. Темою тижня поезії у 2024 ...
Дата: 03-15-2024 Просмотры: 53
З 19 лютого по 19 травня 2024 року в Україні та за кордоном триватиме ініціатива "Листи до вільного Криму". Кампанія заохочує українців та жителів інших країн надсилати листи підтримки кримським ...
Фахівці Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей долучилися до вебінару «Створюємо безбар’єрну бібліотеку»,.
Дата: 03-15-2024 Просмотры: 256
Фахівці Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей долучилися до вебінару «Створюємо безбар’єрну бібліотеку», який Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого провела спільно з ...
 Виставку
Дата: 03-15-2024 Просмотры: 246
У Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей два тижня  експонувалася  мапа України «Обійми», створена з ляльок-мотанок та авторських ляльок ручної роботи. У проєкті взяли участь 58 майстринь ...
Концерт - зустріч
Дата: 03-15-2024 Просмотры: 234
У відділі мистецтв Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей відбувся чудовий концерт "Бандурна Шевченкініана", присвячений 210 - річниці з дня народження українського поета, художника, ...
14 березня – День українського добровольця.
Дата: 03-14-2024 Просмотры: 237
Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Ця пам’ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році для вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, ...
Березнева зустріч у клубі
Дата: 03-14-2024 Просмотры: 240
Коли батьки зацікавлені в розвитку своїх малюків - це мотивує. Радіємо, що наша бібліотека є однією з цеглинок у побудові гармонійно розвиненої особистості. Під час березневої зустрічі учасників ...
Бібліотечні  заходи до 210 - ї річниці з Дня народження Тараса Шевченка.
Дата: 03-13-2024 Просмотры: 290
До ювілею Великого Кобзаря Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей підготувала та провела цілу низку заходів. Це і онлайн-марафон "Єднаймо душі словом Кобзаря" на Фейсбуці, у якому взяли ...
До бібліотеки завітали пластуни Дніпра.
Дата: 03-12-2024 Просмотры: 246
Пластуни Дніпра відвідали виставку "МАПА УКРАЇНИ "ОбІймИ" в Дніпропетровській бібліотеці для дітей.   Діти дізнались багато цікавої інформації про ляльки-мотанки: це не просто іграшка, а витвір ...
Дата: 03-11-2024 Просмотры: 244
І знову зустрілися наші малюки на кооперативній грі "КОЛЬОРОВИЙ МОНСТРИК".   Як ви гадаєте, чи замислюються ваші діти: якого кольору сьогодні мій настрій? Які історії я хочу залишити, а які ...
Вікторина «Правда чи фейк» до 210- річчя з дня народження Т. Г.Шевченка.
Дата: 03-09-2024 Просмотры: 299
9 березня в Україні відзначатимуть 210 - ту річницю від дня народження нашого славетного поета, художника, мислителя Тараса Григоровича Шевченка. Життя Великого Кобзаря є прикладом свідомого вибору ...
Похід то бібліотеки - це завжди хвилююча подія .
Дата: 03-08-2024 Просмотры: 258
Похід то бібліотеки - це завжди хвилююча подія для наймолодших учнів, адже вони самі вибирають собі самі книгу,яку обов'язково читають та переглядають ілюстрації, пояснюють свій вибір однокласникам. ...
 Cвято «Люба моя, мила моя» для мам відбулось  в Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей.
Дата: 03-07-2024 Просмотры: 245
«Люба моя, мила моя» - свято до Міжнародного дня боротьби за права жінок пройшло  у  Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей.   Спільна програма була підготовлена разом з Школою мистецтв ...
Увага! Конкурс
Дата: 03-06-2024 Просмотры: 291
  Запрошуємо літературно обдарованих читачів нашої бібліотеки до участі у щорічному Відкритому літературному конкурсі творів у жанрі фантастики та фентезі «ФантФест», який стартував 05 ...
Онлайн-марафон
Дата: 03-06-2024 Просмотры: 266
  4 березня 2024 року в Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей стартував  онлайн-марафон "Єднаймо душі словом Кобзаря", присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Григоровича ...
Майстер-клас «Усі квіти для тебе, мамо!».
Дата: 03-06-2024 Просмотры: 243
 В Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей разом з Бахмутським міським центром культури та дозвілля ім. Є. Мартинова пройшов  майстер-клас «Усі квіти для тебе, мамо!». Маленькі майстрята ...
Інтерактивні голосні читання «Балакуча книжечка: Мед для мами».
Дата: 03-05-2024 Просмотры: 262
Продовжуємо  цикл голосних читань. На березневій зустрічі головною ми обрали книжку Івана Малковича «Велике місто, маленький зайчик, або Мед для мами».  Про що ця книжка? Мама маленького Зайчика ...
 Відкриття виставки
Дата: 03-04-2024 Просмотры: 288
3 березня, в приміщенні Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей, відбулось відкриття виставки "Мапа України "ОбІймИ". Це волонтерський проект, організаторами якого є подружжя Оксани та ...

3D тур!

Анонси

Нові книги

Новинки періодики

Статистика сайту

Сьогодні 127

Вчора 247

За тиждень 1080

За місяць 5393

Currently are 32 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Copyright © 2024 Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей  Всі права захищено.