Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей


Вітаємо на сайті Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей - головної дитячої книгозбірні Дніпропетровщини. Матеріали сайту призначені для дітей, батьків, педагогів та бібліотечних фахівців.

 
Сьогодні ми відзначаємо 120 років з дня народження Наталі Львівни Забіли, улюбленої української письменниці, яку пам’ятає не одне покоління українських дітлахів, і яка цілком присвятила своє життя дитячій літературі.
Н. Забіла народилася у дворянській родині з глибокими українськими коренями. Серед її предків - 17 козацьких полковників з роду Забіл, які родичалися із Безбородьками, Граб’янками, Мировичами, Полуботками, Скоропадськими. Один з них- козак-характерник Петро Забіла з Борзни, який прожив 105 років і до останнього був генеральним обозним.
Рідний дід Наталі Пармен Забіла був відомим скульптором, автором бюстів Т. Шевченка, М. Гоголя та ін. Дядьком Пармена Петровича був поет-романтик Віктор Забіла, друг Т. Шевченка, автор популярних пісень «Не щебечи, соловейку» та «Гуде вітер вельми в полі». Тітка Наталки, Надія Забіла, була оперною співачкою, дружиною художника М. Врубеля.
У 4 роки Наталя навчилася читати і писати, слухаючи, як мама навчає старшу сестру. Дуже любила поезію Шевченка, змалку пробувала сама писати вірші, казки, оповідання.
У 1917 р. Наталя з матірю оселилися в с. Люботин на Харківщині. Наталя закінчила прискорений курс гімназії та влаштувалася вчителькою в школу в передмісті, закінчила історичне відділення Харківського інституту народної освіти (нині – Харківський університет ім. Каразіна). Під час Другої світової війни Н. Забіла жила та працювала в Казахстані.
Повернувшись в Україну, очолювала Харківську письменницьку організацію, до 1947 р. редагувала журнал «Барвінок».
У 1951 р. переїхала до Києва, була головою комісії дитячої літератури у Спілці радянських письменників України, членом редколегії дитячих журналів, редакційної ради Дитвидаву, виступала на письменницьких з’їздах і нарадах з питань дитячої літератури як критик і літературознавець.
У 1924 р. Кам’янець-Подільська газета «Червоний кордон» надрукувала вірш Наталі Забіли «Війна війні». Незабаром молода поетеса увійшла до Спілки селянських письменників «Плуг». Одна за одною побачили світ поетичні книжки «Далекий край» (1927), «Сонячні релі» (1928), «Про сонце» (1930), «Тракторобуд» (1931-1933). Поряд із «дорослими» творами Н. Забіла написала віршики і оповідання для дітей «За волю», «Про маленьку мавпочку», які одразу сподобались малятам.
Творчий доробок авторки - понад 200 книг, серед них вірші, повісті, оповідання, п’єси і драматичні поеми, а також опубліковані у періодичних виданнях десятки вдумливих статей і рецензій. У 1972 р. за фантастичну п’єсу «Перший крок» та драматичну поему «Троянові діти» Н. Забіла першою в Україні була удостоєна премії ім. Лесі Українки. Її твори вийшли накладом більше 5 млн. примірників.
Літературознавство позиціонує Н. Забілу як дитячу письменницю. На таких творах, як «Хатинка на ялинці», «Про Тарасика й Марисю», «Ясоччина книжка», «Катруся вже велика», «Під дубом зеленим», «Веснянки», «Про дівчинку Маринку», «Перший крок», «Малим про велике», «Веселі друзі» та багатьох інших виховувалось не одне покоління української дітвори.
Тематика дитячих творів Н. Забіли дуже різноманітна. Це тематичні цикли про природу («Проліски», «Казки лісової кринички», «Навесні та влітку», «Восени та взимку», «Дванадцять місяців»), мініатюри про побут і пригоди дітей удома і в школі, у дитсадку і на прогулянці. Це справжня «материнська книга», яка весело й цікаво розповідає про світ речей і природу, вчить правил поведінки й формує певні моральні уявлення, образно, наочно й тактовно розповідаючи, «що таке добре й що таке погано».
Письменниці притаманне уміння просто і невимушено розмовляти з дітьми, знання психології малят, уміння писати зрозуміло й цікаво, лірично й серйозно, подаючи одночасно потрібну інформацію та виховуючи найкращі людські якості, залишають її твори актуальними й до сьогодні.
Особливої популярності набула «Ясоччина книжка» (1934). Збірка складається з 8 коротких віршованих оповіданнячок, об’єднаних однією героїнею - маленькою дівчинкою Ясею. Від першого оповідання «Ясоччин садок» до заключного «Ведмедикова хатка» проходить рівно рік - від зими до зими. Ясочка - вигадниця та витівниця. Захопленням світом, прагненням до щастя пронизане оповідання «Ясочка на річці». Дівчинка живо сприймає оточуюче середовище, великий і дивовижно різноманітний світ, який вперше відкривається перед її очами. Граючись, вона оживляє все навколо себе. Світ для Ясочки повний фантастики. Книга - яскравий портрет Ясочки в динаміці змін і зростання у живій дії, у зіткненні маленької героїні з самим життям.
Однією з вершин української дитячої літератури став цикл віршів «Про дівчинку Маринку» (1956). У них авторка любовно й уважно творить образ маленької людини, крок за кроком простежує процес її зростання. Вірші густо заселено, насичено повідомленнями про оточуючий світ. З твору письменниці маленький читач не просто сприймає інформацію, а вбирає в себе те, про що розповідає книжка. У віршиках йдеться про повагу до людей, природну потребу навчатися і трудитися.
Серед прозових творів найбільшою любов’ю читачів користувалася повість «Катруся вже велика» (1955). На початку повісті Катрусі лише 5 років. Н.Забіла проводить її через роки життя, описує перші радощі, перші невдачі, перші помилки в житті та їх виправлення. Зростаючи, дівчинка дізнається, чим живуть її батьки, знайомі, як «дихає» місто. Своєрідне продовження повість отримала в оповіданнях «Телефон», «Катрусина стрибайка» і «Подорож до казкового лісу», у яких діють ті ж самі герої.
Драматургічні твори - фантастична п’єса «Перший крок» (1968) розповідає про сиву давнину, де діють первісні люди; драматична поема «Троянові діти» (1971) - сиве минуле наших предків доби Кихвської Русі.
Н. Забіла була також автором підручників «Читанка» для другого класу (1933) і «Читанка» для третього класу (1939), які перевидавалися кілька разів.

Забіла, Н. Вибрані твори : в 4 т. Т. 1. Веселим малюкам:вірші, казки, лічилки, загадки / Наталя Забіла ; передм. В.В.Бичка; худож. оформ. О.Г. Якутович . — Київ : Веселка, 1983. — 239 с. : іл.


У збірку увійшли вірші української дитячої письменниці, лауреата Республіканської літературної премії ім. Лесі Українки Наталі Забіли про дітей, віршовані казки, написані за народними мотивами, лічилки, загадки.

 

 

 

Забіла, Н. Вибрані твори : у 4т. Т.2. У широкий світ: вірші, казки / Наталя Забіла ; худож. оформ. О.Г. Якутович .— Київ : Веселка, 1983. — 207 с., іл.

У книзі зібрано вірші про красу природи, казки, а також віршований переказ «Слова про Ігорів похід»

 

 

 

 

 

Забіла, Н. Вибрані твори : у 4т. Т.3.В казках і в житті: оповідання, казки, повість / Наталя Забіла ; худож. оформ. О.Г. Якутович .— Київ : Веселка, 1984.— 319 с., іл.

До книжки увійшли прозові твори української письменниці, лауреата літературної премії ім.. Лесі Українки Наталі Забіли: цикл оповідань «Ясочка», повість «Катруся вже велика», фантастичні оповідання «Дивовижні пригоди хлопчика Юрчика та його діда», казки.

 

 

 

Забіла, Н. Олівець-малювець: Збірка кращих творів для дітей/ Наталя Забіла ; худож.Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2008.- 80с., іл.

У цій книжці зібрано найкращі, найцікавіші вірші та казки Наталі Забіли, що стануть не тільки чудовим подарунком для дітей, але й дадуть нагоду дорослим повернутися до світлих спогадів дитинства та разом із малюками поринути у яскравий та живий світ творчості Майстра.

 

 

 

 

Забіла, Н. Про малят і про звірят: Збірка улюблених творів для дітей/ Наталя Забіла ; худож. Є. Житник.- Харків: ВД «Школа», 2008.- 80с., іл.

У цій книжці вміщено вірші та казки , інтерес до яких не згасає з плином часу. Щирі, ніжні, жартівливі, вони проникнуті безмежною любов’ю до «малят і звірят», до природи рідного краю, Ця збірка, без сумніву, порадує батьків, вихователів та маленьких розумників.

 

 

 

Забіла, Н. Велика збірка творів. Вірші/ Наталя Забіла; худож. Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2005.- 304с., іл.

Цей двотомник містить кращі віршовані твори Наталі Забіли, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури. Збірку призначено для читання дорослими дітям дошкільного віку і для самостійного читання - молодшим школярам.

 

 

 

Забіла, Н. Велика збірка творів. Проза/ Наталя Забіла; худож. Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2005.- 304с., іл.

У збірці вміщено кращі віршовані та прозові твори письменниці, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури.

 

 

 

Забіла, Н. Ясоччина книжка: Оповідання/ Наталя Забіла; худож. А.Г. Гілевич. – Київ: Веселка, 1978 .– 32 с.,іл..

 

 

 

 

 

 

 

 Читацьке фан - паті «Поттеріана: хлопчик, що вижив».
Дата: 03-30-2023 Просмотры: 541
В рамках Тижня дитячого читання в нашій бібліотеці відбулося читацьке фан-паті «Поттеріана: хлопчик, що вижив». Юні чарівники отримали свої чарівні палички, через стіну на платформі 9 і 3/4 ...
Літературний пінг-понг «Начитані та креативні».
Дата: 03-29-2023 Просмотры: 562
На другий день Тижня дитячого читання в бібліотеці було весело! На заході літературний пінг-понг «Начитані та креативні» зібрались найактивніші читачі середнього шкільного віку. Інформація про дитячі ...
Відділ комплектування рекомендує: Пізнавальна література
Дата: 03-28-2023 Просмотры: 234
Тіло людини – найскладніша конструкція. Щоб зрозуміти, як воно працює зсередини та зовні, треба збудувати його, поринувши у фантастичний світ клітин та органів. Лише так можна знайти відповіді на ...
Урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання в  Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей.
Дата: 03-27-2023 Просмотры: 726
26 березня розпочався  Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей відкрила його освітньо-розважальним заходом «Книжкова подорож до космічного готелю ...
Бібліотека реалізує спільний проєкт з Міжнародною організацією  міграції.
Дата: 03-24-2023 Просмотры: 471
Команда психосоціальної підтримки МОМ  організовує  для дорослих та підлітків  (від 14 років)  зустрічі, на яких  можна здобути та закріпити вже існуючі знання та навички саморегулювання свого ...
Всеукраїнський тиждень дитячого читання — 2023.
Дата: 03-23-2023 Просмотры: 4440
Всеукраїнський тиждень дитячого читання — 2023 стартує в усіх дитячих бібліотеках країни. В Дніпопетровській обласній бібліотеці для дітей він починається 26 березня. Запрошуємо всіх на наші заходи. ...
Засідання клубу психологічної підтримки дітей та підлітків
Дата: 03-22-2023 Просмотры: 1633
Коли  ми на практиці виконуємо  завдання, воно в нашій підсвідомості відкладається як готовий сценарій.  Саме так провели  час діти на засіданні клубу психологічної підтримки дітей та підлітків ...
Поезія - це скарб усіх віків, це діамант величиною в слово!
Дата: 03-21-2023 Просмотры: 339
Прийнято говорити, що поезія – це загущеність думки й почуття.Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя; Ліна Костенко пише «Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до ...
Еко - акцент
Дата: 03-20-2023 Просмотры: 505
В Україні на звалища потрапляє майже 95% відходів і лише маленька частка спалюється чи йде на вторинну переробку. У той час як в деяких країнах Європи цей показник рівно протилежний. Більше того, ...
«Війна, травма та книга»: серія публічних розмов з Удо Бером.
Дата: 03-19-2023 Просмотры: 267
Наслідки війни та робота з травматизацією людей, які пережили війну, стане, на жаль, одним із основних викликів сьогодення та майбутнього для багатьох українців, особливо тих, хто працює з чутливими ...
Сьогодні День народження Ліни Костенко.
Дата: 03-19-2023 Просмотры: 298
Сьогодні, 19 березня, День народження святкує душа української поезії - Ліна Костенко. 1. Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в місті Ржищів на Київщині у вчительській родині Василя та ...
Підбили підсумки обласного конкурсу
Дата: 03-17-2023 Просмотры: 377
Громадська організація «ЖІНКИ плюс» провела творчий конкурс «Жіноча постать, яка вплинула на моє життя» серед публічних бібліотек Дніпропетровської області та їх читачів. Надійшло 174 заявки. ...
Музична вітальня «Музика і ти».
Дата: 03-17-2023 Просмотры: 335
У відділі мистецтв Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей відбулась цікава зустріч музичної вітальні «Музика і ти», спільно зі студентами та викладачами Дніпропетровської академії музики ім. ...
Сторітайм
Дата: 03-16-2023 Просмотры: 383
Найкраще читання з дітками - це  театралізоване читання, коли книга оживає, а слухачі  стають активними та кмітливими персонажами казки. Саме так і відбувалося  під час проведення сторітайму "Мед для ...
Патріотичний інформ - дайджест
Дата: 03-14-2023 Просмотры: 309
День добровольця - це свято справжніх патріотів. Людей, які свідомо, за покликом серця у важкий для нашої країни час стали на захист суверенітету і територіальної цілісності. Сьогодні більшість ...
Березневе засідання клубу любителів англійської мови
Дата: 03-13-2023 Просмотры: 242
На засіданні клубу любителів англійської мови "Happy English"продовжували вивчати і повторювати Present Simple/Past Simple Tenses. Наступним завданням було читання/переклад тексту Story Time ...
160 років від дня народження Володимира Івановича Вернадського.
Дата: 03-12-2023 Просмотры: 380
Володимир Іванович Вернадський - славетний син українського народу, вчений-енциклопедист, видатний мислитель сучасності . Ім'я цієї людини зіркою першої величини сяє на світовому небосхилі науки. ...
Шевченківські читання «Шевченко – наш. Він для усіх століть…»
Дата: 03-10-2023 Просмотры: 351
У фойє "Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру" відбулися Шевченківські читання «Шевченко – наш. Він для усіх століть…» з нагоди відзначення 209-ї річниці від дня ...
ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ДНІ У БІБЛІОТЕЦІ.
Дата: 03-09-2023 Просмотры: 317
Місяць березень належить спогадами про найбільшого українського генія, поета Тараса Шевченка. Всюди, де лишень живуть українці, у своїх прадідівських оселях чи оселі поза своїми землями, згадують  у ...
 Березнева зустріч клубу «Моє серденько».
Дата: 03-09-2023 Просмотры: 326
На березневу зустріч клубу «Моє серденько» «Весняні топотунчики» завітали читачі віком до 4-х років.   Це були інтегровані розваги, де мали місце інтерактивні читання, авторська пальчикова ...
Ділимося надихаючою історією 12-річної Іляни!
Дата: 03-07-2023 Просмотры: 259
На своїй сторінці  на Фейсбуці Освітній Центр Верховної Ради України розмістив  надихаючу історію 12-річної Іляни з м. Кривий Ріг. Юна Іляна наближає перемогу України своєю працею та ...
Гала концерт  “Мелодії кохання в передчутті весни
Дата: 03-06-2023 Просмотры: 278
5 березня в Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей відбувся  гала-концерт "Мелодії кохання  в передчутті весни", присвячений весні, жінці та коханню. Ведучою концерту була Лілія Бігєєва, ...
Мандрівка у творчість Наталі Забіли.
Дата: 03-05-2023 Просмотры: 229
  Сьогодні ми відзначаємо 120 років з дня народження Наталі Львівни Забіли, улюбленої української письменниці, яку пам’ятає не одне покоління українських дітлахів, і яка цілком присвятила своє ...
Всесвітній день письменника
Дата: 03-03-2023 Просмотры: 302
Презентація – привітання з Всесвітнім днем  письменника від Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей для письменниць – жінок Дніпропетровщини. Дорогі письменники і письменниці, з професійним ...
Майстер - клас з виготовлення lap book “Котоbook” до дня котів.
Дата: 03-03-2023 Просмотры: 161
Всесвітній день котів - це свято, яке відзначається щорічно 1 березня і призначене для вшанування домашніх та диких котів.  На честь свята ми вирішили створити Lap book про цих милих пухнастиків і ...
Як допомогти дитині сформувати творчі здібності: поради бібліотечного психолога.
Дата: 03-02-2023 Просмотры: 406
Розвиток творчості в дитині є важливим елементом її загального розвитку. Крім того, творчість є необхідним навичкам у багатьох сферах життя, які вимагають розв'язання проблем інноваційними методами ...
Фотозвіт про основні заходи, які проводились Дніпропетровською обласною бібліотекою для дітей у 2022 році
Дата: 03-01-2023 Просмотры: 442
До уваги громадськості та читачів фотозвіт про основні заходи, які проводились Дніпропетровською обласною бібліотекою для дітей у 2022 році.

3D тур!

Нові книги

Анонси

Статистика сайту

Сьогодні 78

Вчора 429

За тиждень 2738

За місяць 78

Currently are 6 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Copyright © 2023 Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей  Всі права захищено.