Сьогодні ми відзначаємо 120 років з дня народження Наталі Львівни Забіли, улюбленої української письменниці, яку пам’ятає не одне покоління українських дітлахів, і яка цілком присвятила своє життя дитячій літературі.
Н. Забіла народилася у дворянській родині з глибокими українськими коренями. Серед її предків - 17 козацьких полковників з роду Забіл, які родичалися із Безбородьками, Граб’янками, Мировичами, Полуботками, Скоропадськими. Один з них- козак-характерник Петро Забіла з Борзни, який прожив 105 років і до останнього був генеральним обозним.
Рідний дід Наталі Пармен Забіла був відомим скульптором, автором бюстів Т. Шевченка, М. Гоголя та ін. Дядьком Пармена Петровича був поет-романтик Віктор Забіла, друг Т. Шевченка, автор популярних пісень «Не щебечи, соловейку» та «Гуде вітер вельми в полі». Тітка Наталки, Надія Забіла, була оперною співачкою, дружиною художника М. Врубеля.
У 4 роки Наталя навчилася читати і писати, слухаючи, як мама навчає старшу сестру. Дуже любила поезію Шевченка, змалку пробувала сама писати вірші, казки, оповідання.
У 1917 р. Наталя з матірю оселилися в с. Люботин на Харківщині. Наталя закінчила прискорений курс гімназії та влаштувалася вчителькою в школу в передмісті, закінчила історичне відділення Харківського інституту народної освіти (нині – Харківський університет ім. Каразіна). Під час Другої світової війни Н. Забіла жила та працювала в Казахстані.
Повернувшись в Україну, очолювала Харківську письменницьку організацію, до 1947 р. редагувала журнал «Барвінок».
У 1951 р. переїхала до Києва, була головою комісії дитячої літератури у Спілці радянських письменників України, членом редколегії дитячих журналів, редакційної ради Дитвидаву, виступала на письменницьких з’їздах і нарадах з питань дитячої літератури як критик і літературознавець.
У 1924 р. Кам’янець-Подільська газета «Червоний кордон» надрукувала вірш Наталі Забіли «Війна війні». Незабаром молода поетеса увійшла до Спілки селянських письменників «Плуг». Одна за одною побачили світ поетичні книжки «Далекий край» (1927), «Сонячні релі» (1928), «Про сонце» (1930), «Тракторобуд» (1931-1933). Поряд із «дорослими» творами Н. Забіла написала віршики і оповідання для дітей «За волю», «Про маленьку мавпочку», які одразу сподобались малятам.
Творчий доробок авторки - понад 200 книг, серед них вірші, повісті, оповідання, п’єси і драматичні поеми, а також опубліковані у періодичних виданнях десятки вдумливих статей і рецензій. У 1972 р. за фантастичну п’єсу «Перший крок» та драматичну поему «Троянові діти» Н. Забіла першою в Україні була удостоєна премії ім. Лесі Українки. Її твори вийшли накладом більше 5 млн. примірників.
Літературознавство позиціонує Н. Забілу як дитячу письменницю. На таких творах, як «Хатинка на ялинці», «Про Тарасика й Марисю», «Ясоччина книжка», «Катруся вже велика», «Під дубом зеленим», «Веснянки», «Про дівчинку Маринку», «Перший крок», «Малим про велике», «Веселі друзі» та багатьох інших виховувалось не одне покоління української дітвори.
Тематика дитячих творів Н. Забіли дуже різноманітна. Це тематичні цикли про природу («Проліски», «Казки лісової кринички», «Навесні та влітку», «Восени та взимку», «Дванадцять місяців»), мініатюри про побут і пригоди дітей удома і в школі, у дитсадку і на прогулянці. Це справжня «материнська книга», яка весело й цікаво розповідає про світ речей і природу, вчить правил поведінки й формує певні моральні уявлення, образно, наочно й тактовно розповідаючи, «що таке добре й що таке погано».
Письменниці притаманне уміння просто і невимушено розмовляти з дітьми, знання психології малят, уміння писати зрозуміло й цікаво, лірично й серйозно, подаючи одночасно потрібну інформацію та виховуючи найкращі людські якості, залишають її твори актуальними й до сьогодні.
Особливої популярності набула «Ясоччина книжка» (1934). Збірка складається з 8 коротких віршованих оповіданнячок, об’єднаних однією героїнею - маленькою дівчинкою Ясею. Від першого оповідання «Ясоччин садок» до заключного «Ведмедикова хатка» проходить рівно рік - від зими до зими. Ясочка - вигадниця та витівниця. Захопленням світом, прагненням до щастя пронизане оповідання «Ясочка на річці». Дівчинка живо сприймає оточуюче середовище, великий і дивовижно різноманітний світ, який вперше відкривається перед її очами. Граючись, вона оживляє все навколо себе. Світ для Ясочки повний фантастики. Книга - яскравий портрет Ясочки в динаміці змін і зростання у живій дії, у зіткненні маленької героїні з самим життям.
Однією з вершин української дитячої літератури став цикл віршів «Про дівчинку Маринку» (1956). У них авторка любовно й уважно творить образ маленької людини, крок за кроком простежує процес її зростання. Вірші густо заселено, насичено повідомленнями про оточуючий світ. З твору письменниці маленький читач не просто сприймає інформацію, а вбирає в себе те, про що розповідає книжка. У віршиках йдеться про повагу до людей, природну потребу навчатися і трудитися.
Серед прозових творів найбільшою любов’ю читачів користувалася повість «Катруся вже велика» (1955). На початку повісті Катрусі лише 5 років. Н.Забіла проводить її через роки життя, описує перші радощі, перші невдачі, перші помилки в житті та їх виправлення. Зростаючи, дівчинка дізнається, чим живуть її батьки, знайомі, як «дихає» місто. Своєрідне продовження повість отримала в оповіданнях «Телефон», «Катрусина стрибайка» і «Подорож до казкового лісу», у яких діють ті ж самі герої.
Драматургічні твори - фантастична п’єса «Перший крок» (1968) розповідає про сиву давнину, де діють первісні люди; драматична поема «Троянові діти» (1971) - сиве минуле наших предків доби Кихвської Русі.
Н. Забіла була також автором підручників «Читанка» для другого класу (1933) і «Читанка» для третього класу (1939), які перевидавалися кілька разів.

Забіла, Н. Вибрані твори : в 4 т. Т. 1. Веселим малюкам:вірші, казки, лічилки, загадки / Наталя Забіла ; передм. В.В.Бичка; худож. оформ. О.Г. Якутович . — Київ : Веселка, 1983. — 239 с. : іл.
У збірку увійшли вірші української дитячої письменниці, лауреата Республіканської літературної премії ім. Лесі Українки Наталі Забіли про дітей, віршовані казки, написані за народними мотивами, лічилки, загадки.

Забіла, Н. Вибрані твори : у 4т. Т.2. У широкий світ: вірші, казки / Наталя Забіла ; худож. оформ. О.Г. Якутович .— Київ : Веселка, 1983. — 207 с., іл.
У книзі зібрано вірші про красу природи, казки, а також віршований переказ «Слова про Ігорів похід»

Забіла, Н. Вибрані твори : у 4т. Т.3.В казках і в житті: оповідання, казки, повість / Наталя Забіла ; худож. оформ. О.Г. Якутович .— Київ : Веселка, 1984.— 319 с., іл.
До книжки увійшли прозові твори української письменниці, лауреата літературної премії ім.. Лесі Українки Наталі Забіли: цикл оповідань «Ясочка», повість «Катруся вже велика», фантастичні оповідання «Дивовижні пригоди хлопчика Юрчика та його діда», казки.

Забіла, Н. Олівець-малювець: Збірка кращих творів для дітей/ Наталя Забіла ; худож.Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2008.- 80с., іл.
У цій книжці зібрано найкращі, найцікавіші вірші та казки Наталі Забіли, що стануть не тільки чудовим подарунком для дітей, але й дадуть нагоду дорослим повернутися до світлих спогадів дитинства та разом із малюками поринути у яскравий та живий світ творчості Майстра.

Забіла, Н. Про малят і про звірят: Збірка улюблених творів для дітей/ Наталя Забіла ; худож. Є. Житник.- Харків: ВД «Школа», 2008.- 80с., іл.
У цій книжці вміщено вірші та казки , інтерес до яких не згасає з плином часу. Щирі, ніжні, жартівливі, вони проникнуті безмежною любов’ю до «малят і звірят», до природи рідного краю, Ця збірка, без сумніву, порадує батьків, вихователів та маленьких розумників.

Забіла, Н. Велика збірка творів. Вірші/ Наталя Забіла; худож. Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2005.- 304с., іл.
Цей двотомник містить кращі віршовані твори Наталі Забіли, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури. Збірку призначено для читання дорослими дітям дошкільного віку і для самостійного читання - молодшим школярам.

Забіла, Н. Велика збірка творів. Проза/ Наталя Забіла; худож. Є.Житник.- Харків: ВД «Школа», 2005.- 304с., іл.
У збірці вміщено кращі віршовані та прозові твори письменниці, яка по праву вважається корифеєм української дитячої літератури.

Забіла, Н. Ясоччина книжка: Оповідання/ Наталя Забіла; худож. А.Г. Гілевич. – Київ: Веселка, 1978 .– 32 с.,іл..