Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей


Вітаємо на сайті Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей - головної дитячої книгозбірні Дніпропетровщини. Матеріали сайту призначені для дітей, батьків, педагогів та бібліотечних фахівців.

Допомога євреям в окупованій Україні найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його сім'ї. Та все ж люди ризикували. І, як символ вдячності, єврейський народ ініціював почесне звання для таких людей – Праведник народів світу. В Україні розмова про феномен праведників розпочалася відносно нещодавно, зі здобуттям незалежності. Хоча однією з перших звання праведниці отримала українка – Марія Бабич.  Ми спробували розібратися і пояснити: хто такий Праведник народів світу, скільки українців отримало це почесне звання, чому про праведників в Україні почали говорити лише тепер та як дізнатися чи є серед них ваші близькі чи знайомі.

1. Праведник народів світу –  хто це?

Праведник народів світу – офіційне звання, надане людині, яка ризикувала власним життям заради порятунку євреїв у період Голокосту. Звання присуджує Національний Меморіал Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем» (Єрусалим, Ізраїль)

2. А які критерії присудження?

Насамперед, повинні існувати документи та\або свідчення тих, хто вижив чи\або отримав допомогу і може підтвердити факт порятунку.

Серед критеріїв отримання звання Праведника народів світу:

- активна участь у порятунку євреїв від небезпеки страти чи депортації у табір смерті

- реальна небезпека для життя рятівника чи/та його близьких

- усвідомленість порятунку єврея

- дії рятівника не мотивовані вигодою (фінансовою чи будь-якою іншою)

- якщо рятівник упродовж подальшого життя не завдав шкоди будь-якій іншій людині

 3. Коли почали надавати звання Праведника народів світу?

У 1953 році Кнессет (парламент) держави Ізраїль ухвалив закон «Про увічнення пам’яті мучеників та героїв», у результаті якого створений меморіал «Яд Вашем». Одне з основних завдань меморіалу – від імені держави Ізраїль і всього єврейського народу висловити подяку тим неєвреям, які ризикували власним життям, задля порятунку євреїв у час Голокосту. Остаточні критерії присвоєння звання визначені у 1963 році. Нині цим критеріям слідує спеціальна комісія, до якої входять відомі історики, юристи, представники уцілілих під час Голокосту євреїв на чолі з членом Верховного суду Ізраїлю. З 2005 року її очолює суддя Яків Тіркель. Вона розглядає і приймає відповідне рішення щодо кожного окремого випадку.

4. А який процес надання звання?

Людина, вшанована званням Праведника народів світу, отримує іменну медаль і почесне свідоцтво Праведника. Імена Праведників карбують на Стіні пошани в Саду Праведників народів світу в меморіалі «Яд Вашем», на горі Пам’яті в Єрусалимі. Також меморіал уповноважений «надавати Праведникам народів світу почесне громадянство держави Ізраїль, а якщо їх немає у живих – пам’ятне громадянство, як визнання їх подвигу». Нині церемонії з надання звання відбуваються переважно в ізраїльських дипломатичних установах у країнах проживання Праведників. В Україні така церемонія вперше відбулась у вересні 1991 р. Станом на 1 січня 2018 року нараховується 26 973 Праведники народів світу у 51 країні.

5. В Україні існує звання Праведник України. Це одне і теж?

Не зовсім. Праведник України – це почесне звання, запроваджене у 1989 р. з ініціативи Всеукраїнської єврейської ради та фонду «Пам’ять жертв фашизму в Україні». Його отримують жителі України, які рятували євреїв в роки Другої світової війни на території України. Всеукраїнська єврейська рада направляє інформацію до меморіалу «Яд Вашем» для присвоєння звання Праведник народів світу. Проте не завжди людина зі званням «Праведник України» має звання «Праведник народів світу». На це впливає складність критеріїв та процедури присудження звання меморіалом «Яд Вашем».

У тому ж 1989 р. запроваджене звання «Праведник Бабиного Яру» для вшанування людей, які рятували євреїв в окупованому Києві. Перше вручення відповідних дипломів відбулося у листопаді того ж року.

У 2007 р. запроваджене звання «Діти Праведників» –для відзначення дітей, народжених не пізніше 1943 року, чиї батьки рятували євреїв, а отже їх дітям теж загрожувала смертельна небезпека. Їх нагороджують відповідними дипломами «Син Праведників» або «Донька Праведників».

6. Скільки українців отримало звання Праведник народів світу, Праведник України та Праведник Бабиного Яру?

Актуальна статистика буде оприлюднена на сайті меморіалу «Яд Вашем» впродовж 2021 року. За останніми даними, станом на 1 січня 2020 року звання Праведник народів світу отримали 2 619 українців. Першою серед них була Марія Бабич, яка в окупованому Рівному врятувала єврейську дівчинку Іріт Осіпову. Після війни Бабич стала членом сім'ї Осіпових і разом з ними виїхала до Ізраїлю. Звання Праведниці народів світу було надано їй 1 травня 1962 р. Від того часу кількість тих, кому надається звання зростає щороку. Наприклад, упродовж 2020 р. його отримали 46 осіб.

Станом на 1 січня 2020 р. звання Праведник Бабиного Яру надано 607 особам. Першими його отримали православний священик Олексій Глаголєв, його дружина Тетяна та діти Магдалина і Микола, які допомогли багатьом євреям в окупованому Києві, надавши їм прихисток і забезпечивши фальшивими документами.

Точна кількість Праведників України невідома, але мова йде про понад 3 000 осіб. При цьому 1 625 із них паралельно отримали звання Праведників народів світу.

Звичайно, з різних причин далеко не всі, хто допомагав врятуватись євреям під час Голокосту, отримали бодай-якесь із цих звань.

7. Чому про феномен Праведників народів світу в Україні почали говорити тільки тепер?

У СРСР на офіційному рівні тема Голокосту, а відтак і тих, хто надавав допомогу євреям замовчувалась з політичних причин. По-перше, особлива доля євреїв під час нацистської окупації не вписувалась в ідеологічну конструкцію про «єдиний радянський народ». По-друге, на це впливали радянсько-ізраїльські дипломатичні конфлікти та побоювання щодо активізації єврейського національного руху. Викликало підозру також спілкування між рятівниками та врятованими, якщо останні проживали поза межами СРСР. Деякі факти порятунку євреїв у часи Голокосту як, до прикладу, акція організована з ініціативи митрополита УГКЦ Андрея Шептицького використовувались СРСР з пропагандистською метою для ілюстрації, начеб-то, зв’язку між «українськими буржуазними націоналістами» та «єврейськими сіоністами». Діяльність з пошуку та надання звання Праведник народів світу почалась відкрито лише після проголошення в Україні незалежності, до чого, на жаль, багато зі свідків банально не дожили.

8..Хочу дізнатися більше інформації про Праведників народів світу. Де ще можна про них дізнатися?

Насамперед, радимо переглянути офіційний сайт Меморіалу «Яд Вашем»www.yadvashem.org/righteous.html

Також зверніть увагу на проект «Польські Праведники – відновлення пам’яті» Музею історії польських євреїв «Полін»: https://sprawiedliwi.org.pl/pl 

та проект «Портрети.UA» Національного музею історії України у Другій світовій війні https://xn--e1agqdganc.com.ua/

і довідник «Праведники народів світу» Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума»: 

http://www.tkuma.dp.ua/images/public_dounload/2016_dovidnik_pravedniki_for_inet.pdf

9. А чи є фільми про Праведників народів світу України?

Так, є. Нині уже завершені 8 серій циклу документальних короткометражних фільмів «Слово Праведника» (режисерки Світлана Левітас та Маргарита Яковлева) Дізнатися більше можна на офіційній фейсбук-сторінці: facebook.com/Word-of-the-Righteous-291600848000153

Також є ряд документальних кінорозвідок про українських праведників на UA:Перший –  «Олександра Шульженко. Доля Праведниці» та фільм «Праведники»

Радимо переглянути анімаційний документальний фільм «Людина з обличчям», присвячений Праведнику народів світу Якову Сухенку, який у час Голокосту рятував євреїв у м. Рівне: https://www.youtube.com/watch?v=PyBC-so84-U

 10. Мені відомо про людей, які врятували євреїв під час Голокосту. Що я можу зробити?

Спочатку, перегляньте список Праведників народів світу з України. Можливо, серед імен уже є Ваші знайомі. У разі, якщо Ви не знайшли імені у довіднику, то подайте відповідні документи для підтвердження звання Праведника народів світу до меморіалу «Яд Вашем» Перелік документів та покрокові дії розміщені на офіційному сайті меморіалу: www.yadvashem.org/ru/righteous/how-to-apply.html

Фентезі-фокус «Таємнийчий світ уяви: магія вигаданих світів»
Дата: 08-10-2022 Просмотры: 10
Класично фентезі — це література, що ґрунтується на міфах і легендах, герої шукають пригод у вигаданому світі, де магія — один з основних елементів. У дітей немає проблем перейти з реальності у ...
Сьогодні Всесвітній день книголюбів.
Дата: 08-09-2022 Просмотры: 433
Як і багато інших свят, Всесвітній день книголюбів було спочатку запроваджено як неофіційне американське свято День книголюбів (Book Lovers Day), згодом зацікавленість до нього зросла у всьому світі. ...
Підбито підсумки  Всеукраїнського конкурсу плакатів «Майбутнє планети у наших руках!».
Дата: 08-08-2022 Просмотры: 310
5 серпня  у  Національній бібліотеці України для дітей  відбулася онлайн пресконференція, присвячена підбиттю підсумків Всеукраїнського конкурсу плакатів «Майбутнє планети у наших руках!» у рамках ...
Дата: 08-05-2022 Просмотры: 192
5 серпня відзначається Міжнародний день світлофора. Цей винахiд став повсякденним предметом нашого користування на вулицях мiст. Звичний для нас  технічний пристрiй пройшов довгий шлях свого ...
Zoom- лекція
Дата: 08-05-2022 Просмотры: 59
Вчора фахівці Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей приєдналися до zoom - лекції судді КСУ Юровської Г.В. "Свобода думки та слова, збирання та поширення інформації в умовах воєнного стану". ...
Розмовний клуб
Дата: 08-04-2022 Просмотры: 172
Розмовний клуб  "Говорімо українською"  запрошує всіх бажаючих долучитись до спілкування "живою" українською мовою. Протягом кожного заняття ми вчимось вільно та грамотно говорити в різних побутових ...
Рандеву з книгою
Дата: 08-03-2022 Просмотры: 242
Дитячий детектив — один із найбагатших та найрізноманітніших жанрів, який приваблює юних читачів не лише таємницею, яку потрібно розгадати. Юні персонажі самостійно ведуть розслідування й викривають ...
День книжки-розмальовки.
Дата: 08-02-2022 Просмотры: 178
Щороку 2 серпня і дорослі, і діти відзначають незвичайне, але водночас захоплююче свято – День книжки-розмальовки. Справді, ці невеликі книжечки роблять усіх нас трохи дизайнерами, а ще допомагають ...
Становлення української державності: крізь віки та покоління.
Дата: 07-29-2022 Просмотры: 138
28 липня Україна щорічно відзначатиме День Української Державності, з метою утвердження понад тисячолітніх традицій українського державотворення, яке корінням сягає часів заснування міста Києва та ...
Бібліотечні заходи до Дня Української Державності.
Дата: 07-28-2022 Просмотры: 199
25 липня, як зазначив Президент України, почався важливий тиждень – тиждень, коли ми вперше, 28 липня, відзначимо День Української Державності -   день, який підтвердить тисячолітню історію нашої ...
Клуб живого спілкування «Говорімо українською»
Дата: 07-26-2022 Просмотры: 199
Доброго дня! Вас вітає Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей. Раді повідомити, що ми продовжуємо роботу клубу «Яскрава українська» та відкриваємо Клуб живого спілкування «Говорімо ...
Вікторина до Дня Державності
Дата: 07-25-2022 Просмотры: 2774
  День державності - це свято звертає увагу на те, що Українській державності не 30, а понад тисяча років. До вашої уваги вікторина, яка визначить наскільки ви добре знаєте історію своєї держави.
Що почитати дітворі: три історії, які додадуть сміливості та радості у життя.
Дата: 07-22-2022 Просмотры: 205
Зараз кожна мить радості дуже цінна, особливо для діток. Тож зібрали для вас трійку цікавезних книг-новинок, які подарують читачам приємні миті під час читання та вкотре нагадають і малечі, і їхнім ...
Майстер-класи «3D моделювання та програмування» в бібліотеці.
Дата: 07-20-2022 Просмотры: 165
Вчора в  обласній бібліотеці для дітей відбувся мегацікавий майстер-клас «3D моделювання та програмування». Його провів Юрій Кифорук - переможець Техфест-2017 у професійній лізі та організатор та ...
Як розвинути емоційний інтелект  у  дитини: консультація психолога.
Дата: 07-19-2022 Просмотры: 159
  Усім відомо, що таке інтелект. Так, це розумові здібності. А що значить емоційний інтелект? Це здатність людини розпізнавати емоції, як власні, так і чужі, й керувати ...
Всесвітній день слухання
Дата: 07-18-2022 Просмотры: 152
18 липня у багатьох країнах світу відзначається День слухання. Можна подумати, що це свято пов’язане із музикою, читанням вголос чи, можливо, зі сферою здоров’я... Але усе набагато цікавіше, хоча ...
Майстер - клас з 3D моделювання та програмування.
Дата: 07-15-2022 Просмотры: 102
Запрошуємо на майстер - клас з 3 D моделювання та програмування
Психологічна готовність  дитини до школи: консультація психолога.
Дата: 07-14-2022 Просмотры: 179
І знову, як і кожного літа, наші батьки цікавляться у психолога , чи готова їх дитина до школи...Наші мами , здається, найкращі мами світу. Дуже багато часу приділено вивченню літер , і не тільки ...
Літо у бібліотеці.
Дата: 07-13-2022 Просмотры: 205
Чергова зустріч дітей - переселенців  в Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей розпочалася з консультації психолога "Самопрезентація в житті людини". Учасники заходу вчилися розповідати ...
Ворожіння на Петра і Павла.
Дата: 07-12-2022 Просмотры: 494
В Україні здавна вшановують святих апостолів Петра і Павла. До цього дня білили та святково вбирали хати, образи прикрашали чистими рушниками, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у ...
Атмосферні та добрі історії для дітей .
Дата: 07-11-2022 Просмотры: 275
Турбулентні та складні часи діти переживають особливо тяжко. Тому зараз як ніколи дітки потребують добрих, легких та позитивних історій. Пропонуємо вашій увазі добірку із книг для дошкільнят та ...
8 липня - День родини.
Дата: 07-08-2022 Просмотры: 247
Сьогодні Україна - велика, дружня родина.  День родини покликаний нагадати нам всім про сімейні цінності. Надішліть картинки-привітання тим, хто перебуває далеко від вас. Зазначте, що Україна ...
Народні традиції харчування
Дата: 07-08-2022 Просмотры: 191
Історія розвитку людського суспільства тісно пов’язана з харчуванням. Воно є чи не основною складовою існування цього суспільства.Народна кухня – це така ж культурна спадщина українського народу, як ...
Свято Івана Купала
Дата: 07-07-2022 Просмотры: 188
Івана Купала – традиційне східнослов’янське свято, яке присвячене літньому сонцестоянню і відзначають з 6 на 7 липня. Історія свята дуже неоднозначна та цікава. Ще наші бабусі на Івана Купала щастя ...
Як змусити дошкільника слухати вас: поради психолога.
Дата: 07-07-2022 Просмотры: 217
У дошкільному віці дитина ще недостатньо зріла, щоб зрозуміти важливість ваших слів. Тому пояснення не дасть бажаного результату.   Перш за все, приверніть повну увагу дитини. Не починайте ...
«Бібліотечний кінозал».
Дата: 07-06-2022 Просмотры: 276
В Дніпропетровській обласній бібліотеці для дітей   відбувався  цікавий захід в форматі "книга+кіно" для дітей переселенців. Дивились і слухали презентацію про серію книжок Крессиди Ковелл "Як ...
Увага! Безкоштовні консультації психолога в бібліотеці.
Дата: 07-05-2022 Просмотры: 170
24 лютого життя кожного українця перевернулося з ніг на голову. Ми зіткнулися з пеклом війни, про яке абсолютна більшість із нас знала лише з книг та фільмів. Страх, тривога, відчай, апатія, втрата ...
Міжнародний день Дніпра: топ фактів про річку та її екологічний стан
Дата: 07-02-2022 Просмотры: 137
У першу суботу липня, у цьому році – це 2 липня, відзначають екологічне свято, що запровадили на честь однієї з найбільших рік України та Європи, – Дніпра. Дніпро – одна з найбільших річок ...

3D тур!

Нові книги

Анонси

Статистика сайту

Сьогодні 45

Вчора 427

За тиждень 772

За місяць 1708

Currently are 28 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Copyright © 2022 Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей  Всі права захищено.