Під час війни діти потребують особливої уваги з боку батьків. У час війни діти відчувають себе у постійній небезпеці. Вони напружені, переживають страх і тривогу. Це насамперед помітно з їхньої поведінки: деякі стають плаксивими, вередливими та дратівливими, інші - проявляють агресію. Що довше дитина буде жити в стані небезпеки, то більше закріплюватимуться нові сценарії поведінки. Як наслідок, вони можуть стати звичними у будь-якій критичній ситуації.
Як заспокоїти дитину?
Надамо декілька дієвих прийомів.
1. Звук сирени: як зменшити стрес у дитини.
Підберіть якусь ритмічну мелодію і включайте її коли лунає сирена. Нехай одна витісняє іншу. І кожного разу, коли лунає сирена , мозок дитини
зневелює стрес новою мелодією заміщення.
2. Бомбосховище.
Загальні фрази не дають дитині жодного розуміння,що відбувається. Коли батьки кажуть все гаразд, а самі бояться, то дитина тієї фрази зовсім не сприймає, вона зчитує батьківську напругу, а все що не пояснили - дофантазує. А фантазії, є завжди значним перебільшенням, більш страшним ніж реальність. Дітей варто лише відволікати.
- Улюблена іграшка (беріть завжди щось дитині в руки) . Запропонуйте турбуватися про неї.....Гладити, пестити, співати пісні, годувати....
- Заспокійливе дихання.
- Дайте повітряну кульку. Вдих через ніс видих у кульку.Відставити , затиснути , щоб не спускала і далі... Можна піддувати у повітрі пір'їнку, щоб не впала на землю.
- Вірші, забавки та пісні.
- Запишіть на телефон,що подобається і включайте в бомбосховищі.Я впливаю на ситуацію.
- Малюнки.
Найгірше людина почувається у двох ситуаціях - при невизначеності та безсиллі. Аби покращити стан, людині потрібно повернути контроль над ситуацією. Запропонуйте дитині намалювати малюнок для наших військових або ж намалювати світ по закінченні війни. Поясніть ,що кожна думка є матеріальною. Коли зайняті наші руки , наше тіло переробляє гормон стресу, який виділяється.
3. Режим сну.
Під час надзвичайних ситуацій та війни критично важливо ,аби нервова система встигала відновлюватись. Для цього потрібен сон. Зберігайте по можливості режим сну. Пропонуйте поспати вдень. Перед сном надуйте кульку, послухайте колискову ,казочку разом з дитиною.
Дорослі! Тримайте себе в руках, не дозволяйте дитині зчитувати стрес і переносити на себе.