Поради бібліотечного психолога про одну з найсильніших емоцій, яка керує нашим життям, заважає будувати плани ,впливає на самооцінку і впевненість в собі.
Зараз з’являється все більше книжок, присвячених емоціям: «Емоційна спритність», «Емоційний інтелект», «Як подружити дітей з емоціями» та ін. Основні емоції, про які йде мова у згаданих книжках, – це гнів, сум, радість, натомість страхові приділяють зовсім мало уваги. Відчувати і проявляти різні емоції – необхідна умова здоров’я і розвитку людини. Тоді виникає питання: чому все життя ми боремося з емоцією страху, мета якої – допомогти нам вижити у будь-якій ситуації? Ще змалечку ми постійно чуємо від батьків: «Не бійся», «Подолай свій страх», «Не дозволяй страху контролювати твоє життя» і т.д.
«Страх — це емоція і будь-яка дія починається з емоцій. Окрім цього, ми дійсно небагато знаємо про Страх. Ми можемо хіба що відчути появу певного неприємного відчуття, усвідомленого або ні. Хочете ви це визнавати чи ні, але воно просочує все у вашому житті: кожні стосунки, кожну вечірку, кожне місце, де ви перебуваєте, кожну мить вашої кар’єри.
Страх є частиною вас на клітинному рівні, він виробляється найдавнішою і найвпливовішою частиною вашого мозку впродовж усього вашого життя. Поки ви живі — Страх буде поруч. Це невід’ємна й важлива частина нашого буття від народження до смерті».
Дитина від народження до двох років відчуває і вільно виражає всі емоції. Але з розвитком самостійного Его, відбувається відокремлення себе від інших людей та об’єктів. Тепер все, що оточує дитину, вона сприймає через власне Я. З роками вона починає усвідомлювати це відокремлення. А вже в дорослому віці може з’явитися відчуття розгубленості, самотності, безсилля, покинутості та взагалі нерозуміння, хто ви. Це може призвести до безсоння, постійного гніву, стресу, тривожності, вигорання, невдоволення собою та іншими, психічних розладів та фізичних проблем. Якщо ви маєте якісь з вище наведених негараздів, то, перш за все, необхідно розібратися з власним страхом.
Почати можна з простих питань:
Як ви реагуєте на Страх саме зараз?
Чи можете ви впізнати Страх, коли він виникає?
Чия робота – боятися? Ваша? Розуму? Або Страху?
А далі – слідкувати за тілом і відчути, де знаходиться ця емоція. Можливо, це напружене горло, біль у спині, неприємне відчуття в животі чи будь-що інше. Головне завдання – стати зі страхом одним цілим
А коли щось пішло не так і страх вас переміг і ви не можете впоратися наодинці...Завжди є шанс звернутися до фахівця. І спочатку це буде психолог.
Рекомендована література:
Кабрера А. Історія про дракончика Піро, який подолав страх темряви

Не бійся! Мотиватор для тих, хто хоче стати сміливішим

Страхи: від переляку до сміливості

Я перемагаю страхи. Корисні казки