Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей
Вітаємо на сайті Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей - головної дитячої книгозбірні Дніпропетровщини. Матеріали сайту призначені для дітей, батьків, педагогів та бібліотечних фахівців.
3 грудня 2022 року виповнюється 300 років від дня народження Григорія Сковороди – видатного українського філософа-містика, письменника, педагога, богослова, мандрівника.
Мудрість, яку він проповідував, не має часових обмежень, і зараз в часи важких випробувань, набуває особливого значення для кожного з нас.
Це можливість зупинитися на хвилинку й поміркувати про наповнення і сенс життя, про чорне і біле, про друзів і ворогів. Сковородинівська мудрість є близькою до кожного з нас й знаходить відгук у нашому серці й душі.
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей протягом року проводила багато заходів до ювілею Григорія Сковороди. З нагоди відзначення його 300-річчя у читальному залі бібліотеки діє тематична книжкова виставка - бенефіс «Муза його як натхнення, слово його-заповіт: Григорій Сковорода». В основі задуму виставки - візуалізувати духовну спадщину філософа, спонукати відвідувачів бібліотеки замислитись над глибиною його думки, озброїтись сковородинівською мудрістю, яка б полегшила сприйняття викликів воєнного часу. Сподіваємось, що філософська мудрість Григорія Сковороди в умовах війни, допоможе відвідувачам виставки віднайти душевну рівновагу та віру в перемогу добра над злом.
У 2022 році в Україні на національному рівні мали відбутися святкування його ювілею. Але, на жаль, нова фаза російської воєнної агресії не дозволяє відзначити ювілей на належному державному рівні. Більше того, у ніч проти сьомого травня російська ракета зруйнувала в с. Сковородинівка Національний музей Григорія Сковороди в Харківській області, розташований у маєтку Ковалинських XVIII ст., в якому останні роки свого життя працював і помер Григорій Сковорода. У ніч 6 липня ракета влучила в головний корпус Харківського педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди.
Протягом року на сторінці бібліотеки «Book Shelf» на Фейсбуці з хештегом #До_300_річчя_Григорія_Сковороди #Світ_Сковороди щодня виставляли цитати Г. Сковороди.
Для маленьких читачів бібліотекарі підготували літературний екскурс «Григорій Сковорода від А до Я», де розповідали що 3 грудня 1722 р. на Полтавщині в козацькому містечку Чорнухи колишнього Лубинського полку (тепер Лохвицького району) в сім’ї малоземельних селян - козаків Сави і Пелагеї Сковородів народився хлопчик, якого нарекли Григорієм. Тоді ніхто не міг знати, що згодом з маленького хлопчини виросте одна з найяскравіших постатей України 18 століття. Григорій Сковорода – великий письменник, мислитель та громадський діяч, що стояв на позиціях демократа, гуманіста, представника трудового народу. Сковорода завжди пишався тим, що зростав між трудовим, знедоленим народом. Так, в одному із своїх віршів протиставляючи себе панам - багатіям, з гордістю писав: «Вас Бог одарив ґрунтами, але раптово може то пропасти, А мій жребій з голяками, а Бог мудрості дав часть». І справді. Не дала доля Сковороді ґрунтів, маєтків, знатності, багатства, зате щедро обдарував його мудрістю, великими розумовими здібностями. З дитинства Григорій Сковорода виявляв великий інтерес до рідної природи, до життя простого народу і до його багатих поетичних скарбів, до прекрасних пісень.
Фахівці бібліотеки під час літературного вечора - портрета «Григорій Сковорода: філософія життя і творчості «українського Сократа» розповідають учням середніх та старших класів, що 300 років тому під козацьким чубом і в українській свитці Україна мала свого Сократа, Піфагора, Орігена та Лейбніца. Саме так, це був Григорій Савич Сковорода. Випускник Києво-Могилянської академії, співак придворної капели в Санкт- Петербурзі, член посольської місії за кордоном, викладач у Переяславському колегіумі поетики, що став мандрівним учителем та філософом. Людина цільної натури та громадянської принциповості, великий філософ, який був у конфлікті з царями, царедворцями й панами та не корився жодній владі. Г. Сковорода мріяв про християнське суспільство, ідеалом для котрого буде Христос. Відповідно до таких поглядів, вчений робив висновок: якщо найголовніше у світі є вічність, то щастя треба засновувати не на тлінному, а на вічному - не на багатстві, не на чинах, не на здоров’ї, а на тім, що вічно існує, всередині нас самих. Григорій Сковорода дав нам рідкісний приклад гармонії слова і діла, науки та життя. Він навчав, як жив, а жив, як навчав. Світ намагався його зловити, та не спіймав... Бібліотека підготувала також для користувачів два інтерактивних арт – об’єкта «Напиши свою улюблену цитату Григорія Сковороди» та «Світ Сковороди», які користувались успіхом у відвідувачів бібліотеки.
Серед читачів дитячих бібліотек області обласна бібліотека провела онлайн марафон відеочитаннь творів Г. Сковороди «Сковорогодинка», і якому взяли участь користувачі з Дніпра, Кам’янського, Кривого Рога, Нікополя, Новомосковська, Павлограда, Петропавлівки,Покрова, П’ятихаток, Софіївки, Тернівки, Томаківки та інші. Онлайн презентацією «Світ Сковороди» було охоплено близько 2 000 учнів шкіл № 74, 85, 91, 121, 147.
Ми спробували наблизитися до витоків його творчості й осягнути незбагненну мудрість нашого геніального співвітчизника, занурившись у світ його літературної та філософської спадщини.